Amazonia: Odnotowano znaczny wzrost pożarów

Reklama

wt., 08/04/2020 - 16:39 -- AleksandraJ

Istnieje zagrożenie powtórki z zeszłego roku. Tylko 30 lipca wybuchło ponad 1000 pożarów - ostrzega Narodowy Instytut Badań Kosmicznych. Siejące zniszczenie pożary w Amazonii szokująco wzrosły aż o 28 procent tylko w ciągu ostatniego roku, jak podaje Krajowy Instytut Badań Kosmicznych. 

 

Agencja ogłosiła też, że w zeszłym miesiącu odnotowano łącznie 6803 pożary w amazońskich lasach deszczowych, w porównaniu do 5318 w tym samym miesiącu 2019 roku. Ogromny wzrost wyprzedza tradycyjny „sezon pożarów” dla tego regionu, który rozpoczyna się w sierpniu. Istnieją obawy, że Brazylia może powtórzyć gwałtowny wzrost zaobserwowany w sierpniu 2019 r., kiedy instytut zarejestrował 30 900 pożarów - co stanowiło najwyższą ilość w ciągu ostatnich 12 lat dla tego miesiąca.

30 lipca zarejestrowano ponad 1000 pożarów, co jest najwyższą liczbą w ciągu jednego dnia w lipcu od 2005 roku, według analizy przeprowadzonej przez grupę rzeczników Greenpeace Brasil.

- To zły znak” - powiedziała agencji Reuters Ane Alencar, dyrektor naukowa w brazylijskim Amazon Environmental Research Institute. - Możemy spodziewać się, że sierpień będzie trudnym miesiącem, a wrzesień będzie jeszcze gorszy.

Gwałtowny wzrost pożarów ma miejsce podczas ogólnokrajowych i światowych obaw w związku z wezwaniami prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro do oczyszczenia ziemi w brazylijskiej Amazonii w celu napędzania rozwoju gospodarczego. Obrońcy środowiska winią Bolsonaro za to, że zachęca drwali, górników i właścicieli ziemskich do eksploatowania lasów argumentując, że to sposób na usprawnienie gospodarki tamtego regionu oraz że jego plany wprowadzenia górnictwa i rolnictwa w chronionych rezerwatach są sposobem na wydobycie z ubóstwa.

16 lipca rząd zakazał jednak rozpalania ognia na mokradłach Pantanal i lasach Amazonii przez cztery miesiące. Bolsonaro wydał także w maju rozkaz dla wojska, aby koordynować działania ekologiczne w Amazonii. Jednak patrząc na liczbę pożarów eksperci stwierdzili, że działania rządu nie są skuteczne, a także wskazują na możliwość, iż w tej porze suchej podatność na pożary będzie jeszcze większa niż w poprzednim roku. Carlos Nobre, badacz z Advanced Studies na State University of Sao Paulo (Uniwersytet Stanowy w Sao Paulo) powiedział, że wskaźnik wylesiania również pozostał wysoki w tym roku do lipca, w porównaniu z ostatnimi kilkoma latami. - Na podstawie danych do końca lipca możemy stwierdzić, że skuteczność działań rządu w celu ograniczenia pożarów i wylesiania jest niska” - powiedział.

Carlos Rittl, starszy wykładowca w Institute for Advanced Sustainability Studies w Niemczech, powiedział Associated Press, że prognozy dla Amazonii są martwiące. - Ten rok będzie bardziej suchy, niż 2019, co będzie sprzyjało rozprzestrzenianiu się ognia. Organizacja pozarządowa Amazon Conservation powiedziała agencji Reuters, że od 30 lipca badała 62 poważne pożary, które miały miejsce w ciągu roku. Wiele z nich pojawiło się po 15 lipca, kiedy zakaz przeciwpożarowy wszedł w życie, co wskazuje, że nie był on przez wszystkich przestrzegany - powiedział Matt Finer, który kieruje projektem śledzenia pożarów. Zdecydowana większość dużych pożarów, w których podwyższony poziom aerozoli w dymie wskazuje na duże ilości spalanej biomasy, wydarzyła się na niedawno wylesionych obszarach, a nie zarejestrowano żadnego w dziewiczych lasach, powiedział Finer.

 

Przestępcy zwykle wydobywają cenne drewno z dżungli przed podpaleniem ziemi, aby zwiększyć jej wartość dla rolnictwa i hodowli. Pożary naturalne bardzo rzadko występują w Amazonii. Wylesianie osiągnęło najwyższy poziom od 11 lat w 2019 roku, a w pierwszej połowie 2020 wzrosło o kolejne 25%. Wcześniej w tym miesiącu naukowcy z NASA ogłosili, że wyższe temperatury na powierzchni tropikalnego Północnego Atlantyku w 2020 roku odciągały wilgoć z południowej Amazonii. „W rezultacie krajobraz południowej Amazonii stał się suchy i bardziej podatny na pożary. To z kolei sprawia, że ogień wywołany przez człowieka w celu oczyszczenia gruntu ma większe ryzyko na wymknięcie się spod kontroli i rozprzestrzenienie.” - czytamy na stronie internetowej NASA.

Autor: 
Tłumaczenie: Izabela Siekańska
Polub Plportal.pl:

Reklama