Koronawirus: Jak pandemia obnażyła limity sztucznej inteligencji?

Reklama

wt., 08/04/2020 - 14:51 -- AleksandraJ

Teraz gdy powoli zaczynamy mówić o powrocie do normalności, nadszedł czas, aby ponownie przemyśleć rolę sztucznej inteligencji w społeczeństwie. To powinien być doskonały moment dla sztucznej inteligencji by zabłysnąć.

 

Z inwestycjami w ostatnich latach sięgających miliardów dolarów, SI była uważana za odpowiedź na każdy możliwy problem. Gdy tylko więc rozpoczęła się pandemia COVID-19, mnóstwo różnych modeli SI ruszyło do pracy. Niektóre poszukiwały nowych związków które mogłyby zostać użyte do opracowania szczepionki lub próbowały ułatwić diagnozę. Niektóre śledziły ewolucje choroby lub generowały rokowania pacjentów. Niektóre określały liczbę przewidywanych przypadków biorąc pod uwagę różne wybory w kwestii polityki zdrowotnej lub śledziła różnice i podobieństwa między regionami.

Dotychczasowe rezultaty były ogromnie rozczarowujące. Bardzo niewiele z tych projektów miało jakiekolwiek skutki operacyjne – nie spełniając wysokich oczekiwań, zwłaszcza tych którzy zainwestowali w nie miliardy. Tym samym pandemia podkreśliła kruchość wielu modeli SI. Począwszy od systemu generowania rekomendacji w kwestii rozrywki do wykrywania oszustw i zarządzania zapasami – w czasie kryzysu systemy SI zawiodły, nie potrafiąc dostosować się do nagłych, zbiorowych zmian zachowania. 

Nieoczekiwany bohater

Nieoczekiwanym bohaterem wyłaniającym się z popiołów tej pandemii okazał się być tłum. Tłum naukowców z każdego zakątka świata dzielący się informacjami i spostrzeżeniami tak szybko jak nigdy dotąd. Tłum lokalnych producentów wytwarzających sprzęt ochronny dla szpitali, gdy łańcuchy dostaw zawiodły. Tłum zwykłych ludzi organizujących grupy wzajemnej pomocy by opiekować się sobą nawzajem.  COVID-19 przypomniał nam jak szybko ludzie zdolni są dostosować istniejącą wiedzę, umiejętności i zachowanie do zupełnie nowej sytuacji - coś czego wysoko wyspecjalizowane systemy SI nie potrafią. Przynajmniej na razie. 

Obecnie musimy zmierzyć się z niezwykle trudnym wyzwaniem jakim jest dojście do siebie po najgorszym w historii skurczeniu się gospodarki, społecznymi podziałami i nierównościami o wiele bardziej widocznymi niż zwykle. Jednocześnie na horyzoncie czyha na nas następny kryzys- zmiany klimatyczne. 
Nasza organizacja – Nesta – wierzy, że rozwiązaniem tych złożonych problemów może być połączenie rożnych możliwości zarówno inteligencji grupowej jak i sztucznej inteligencji by stworzyć nowe systemy ,,inteligencji zbiorowej”. W 2019 roku ufundowaliśmy 12 eksperymentów mających na celu wsparcie rozwoju wiedzy na temat tego jak nowe połączenia inteligencji sztucznej i grupowej mogłyby pomóc rozwiązać palące problemy społeczne. Możemy się wiele nauczyć z rezultatów tych badań, teraz gdy podejmujemy się wyzwania odbudowy po szkodach spowodowanych COVID-19. 

W jednym z eksperymentów badaczy z Istituto di Scienze e Tecnologie della Cognizione w Rzymie analizie poddane zostały systemy SI zaprojektowane do redukowania uprzedzeń społecznych podczas zbiorowego podejmowania decyzji. SI ukrywała przed członkami grupy informacje na temat tego co myśleli inni i zachęcała uczestników do samodzielnej oceny dostępnych opcji. Systemowi udało się zredukować tendencje ludzi do ,,podążania za stadem” i ignorowania głosów mniejszości oraz niekwestionowania gotowych założeń - wszystko to spotkało się z krytyką rządowego naukowego komitetu doradczego Wielkiej Brytanii w trakcie trwania pandemii. 

W kolejnym eksperymencie przeprowadzonym przez laboratorium SI Uniwersytetu Brukselskiego poproszono ludzi by zlecili podejmowanie decyzji “agentom” w postaci SI których mogli wybrać do ich reprezentowania. Okazało się, że uczestnicy częściej wybierali agentów z wspólnymi długoterminowymi celami niż tych którzy skupiali się na krótkoterminowych celach mających na celu maksymalizowanie zysków jednostki. Dokonywanie osobistych wyrzeczeń dla dobra ogółu zawsze było kwestią, która sprawiała ludziom trudności, jednakże brytyjskie społeczeństwo zaskoczyło naukowców swoją gotowością do zaadaptowania się do nowych norm społecznych związanych z zachowywaniem środków ostrożności w celu wstrzymania rozwoju pandemii. Czy na wzór państw na całym świecie próbujących ratować podupadające gospodarki, ludzie będą równie chętni by działać na rzecz wyższego dobra i zaakceptować kompromisy wiążące się z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla?

 

Nowe możliwości

Mimo że COVID-19 przez ostatnie miesiące zajął miejsce Brexitu na pierwszych stronach gazet, demokracja Wielkiej Brytanii wciąż będzie wystawiona na próbę w nadchodzących miesiącach poprzez wyzwanie jakim jest pokierowanie podzielonym narodem poprzez wiele trudnych wyborów związanych z opuszczeniem Unii Europejskiej oraz gospodarczą recesje.
W trzecim eksperymencie firma technologiczna Unanimus AI połączyła siły z londyńskim Imperial College by przetestować nowy sposób głosowania używając algorytmu SI czerpiącego inspiracje z rojów pszczół. To podejście pozwala uczestnikom dostrzeżenie porozumienia formułującego się podczas procesu podejmowania decyzji i wspólnym skupieniu się na tej decyzji w czasie rzeczywistym, co pomaga ludziom znaleźć rozwiązania akceptowalne przez wszystkich. Ludzie byli bardziej zadowoleni z wyników uzyskanych tą metodą głosowania niż tych uzyskanych w wyniku głosowania większością głosów. 

Każdy z tych eksperymentów pokazuje nam możliwości jakie stworzyłoby właściwe połączenie sztucznej inteligencji i inteligencji grupowej. Zobaczyliśmy również jak popularne przekonania o negatywnych skutkach sztucznej inteligencji zostały zakwestionowane. Użyta ostrożnie, SI mogłaby przyczynić się do długofalowego sposobu myślenia i pomóc nam skonfrontować się z uprzedzeniami społecznymi a nie je umacniać.  Razem z naszymi partnerami: Omidyar Network, Wellcome, Cloudera Foundation i UNDP inwestujemy w rozwijającą się dziedzinie projektowania inteligencji zbiorowej.

Wraz z rozpoczęciem starań mających na celu odbudowanie naszych społeczności po koronawirusie, wzywamy innych by do nas dołączyli. Potrzebne nam akademickie instytucje, które utworzą dedykowane programy badawcze, ściślejsza współpraca między dyscyplinami i inwestorzy, którzy rozpoczną finansowanie badań i rozwoju w zakresie inteligencji zbiorowej skoncentrowanych na wpływie społecznym. Miejscem, od którego warto zacząć jest nasza lista rekomendacji. 
W międzyczasie nadal będziemy eksperymentować z nowatorskimi połączeniami inteligencji sztucznej i grupowej włączając w to uruchomienie kolejnej serii naszego programu grantowego już tej jesieni. Świat szybko się zmienia i najwyższy czas by kierunek rozwoju SI również się zmienił. 

Autor: 
Tłumaczenie: Natalia Chrypliwy
Polub Plportal.pl:

Reklama