Pies ratowniczy rasy bernardyn uratowany w górach

Reklama

wt., 08/04/2020 - 14:31 -- MagdalenaL

Jest zażenowana całą sytuacją i czuje się jakby zawiodła wszystkich swoich kuzynów hasających po Alpach z beczkami brandy przy szyi", mówi zespół.

Psy rasy bernardyn od zawsze były wykorzystywane do pomocy w poszukiwaniu osób które zaginęły w górach. Z tego powodu ratownicy w Kumbrii byli bardzo zaskoczeni, gdy dostali wiadomość o psie tej rasy, który utknął na górze i potrzebował ich pomocy.

Daisy, 55-kilogramowa suczka, upadła podczas spaceru po najwyższej górze w Anglii - Scafell Pike. Pies okazywał wcześniej oznaki bólu w łapach i nie chciał się poruszyć. 16 członków ekipy ratunkowej the Wasdale Mountain Rescue musiało zdobyć zaufanie psa używając smakołyków zanim mogli podać jej środek przeciwbólowy. Następnie rozpoczęli operację ratunkową.

Bernardyny, znane ze swojej wielkości, były hodowane do ratowania ludzi we włoskich i szwajcarskich Alpach.

Operacja ratunkowa obejmowała zniesienie Diasy na noszach z góry, po trasie na której było wiele przeszkód, w tym wodospad, i zajęła pięć godzin. Zespół napisał na Facebooku, że jego członkowie mają w domach własne pociechy, więc nawet nie zawahali się gdy otrzymali prośbę o pomoc. "Musieliśmy spróbować kilku różnych taktyk zanim Daisy i ratownicy byli usatysfakcjonowani i mogliśmy ruszyć w drogę. Szybko stało się jasne, że sukces operacji zależy wyłącznie od Daisy, która dokładnie pokazała, że jeśli nie będzie chciała czegoś zrobić to tego nie zrobi," napisali. "Jednak po lekkiej perswazji, zmodernizowaniu noszy aby były przyjazne dla psa i oczywiście ogromnej ilości przysmaków Daisy uspokoiła się bardzo szybko. Leżała na noszach z głową na ramieniu jednego z ratowników wiedząc, że próbujemy jej pomóc."

Operacja nie różniła się za bardzo od ratowania osoby, powiedzieli.

Czteroletni pies wrócił do siebie po przespaniu całej nocy, poinformował zespół. Dodają: "Daisy czuje się winna i lekko zawstydzona, ponieważ zawiodła swoich kuzynów biegających lekko po śnieżnych Alpach z beczkami brandy przywiązanymi do szyi."

 

 

Autor: 
Autor: Jane Dalton; Tłumaczenie: Paulina Kawalec
Polub Plportal.pl:

Reklama