Walka Erdogana z ''niemoralnością''

Reklama

pon., 08/03/2020 - 15:57 -- AleksandraJ

Turecki parlament uchwalił ustawę o ścisłej kontroli portali społecznościowych. Facebook i Twitter muszą zapisywać dane o użytkownikach w kraju.

Facebook, Twitter i inne portale społecznościowe w Turcji zostaną poddane surowej kontroli. Jak podaje agencja informacyjna Anadolu, w środę parlament uchwalił kontrowersyjną ustawę zobowiązującą platformy do posiadania na terenie kraju oddziałów, których przedstawicielem będzie turecki obywatel.

Ustawa nakłada również na dostawców konieczność reagowania w ciągu 48 godzin na zapytania o usunięciu albo zmianie określonych treści. Jeśli nie dostosują się do reguł, będą groziły im wysokie kary finansowe i ograniczenie usług w kraju. Projekt krytykowano jeszcze przed głosowaniem. - Jeśli treści będą naruszać panujące w Turcji reguły, przedstawicielom w kraju będzie groziła odpowiedzialność karna - mówi ekspert w dziedzinie Internetu Yaman Akdeniz w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową. Już teraz istnieje sporo ograniczeń w sieci. Ponieważ wielu dostawców nie posiada siedziby w kraju, łatwo było im obchodzić obowiązek gromadzenia danych użytkowników. Akdeniz apelował, aby dostawcy nie przychodzili na takich warunkach do Turcji.

Reporterzy bez Granic krytykują

Jeszcze przed uchwaleniem ustawy organizacja Reporterzy bez Granic twierdziła, że rząd próbuje kontrolować ,,ostatnie schronienie krytycznego dziennikarstwa w Turcji”. Tamtejsze media w większości znajdują się pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą rządu. W ostatnich latach ciągle wzmacniano także kontrolę nad treściami w Internecie.

- Mamy na celu położyć kres zniewagom, wyzwiskom oraz prześladowaniom, do których wykorzystywane są te media” - bronił ustawy Özlem-Zengin, zastępca przedstawiciela klubu rządzącej partii AKP.

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział na początku lipca wzmocnienie kontroli nad mediami społecznościowymi: - Te kanały, gdzie roi się od kłamstw, wyzwisk, ataków na dobra osobiste i nawoływania do mordów, muszą zostać uregulowane.

 

Autor: 
tłum. Aneta Garlikowska
Źródło: 

pixabay

Polub Plportal.pl:

Reklama