NBP planuje w przyszłym roku emisję banknotu z Lechem Kaczyńskim

Reklama

ndz., 08/02/2020 - 20:44 -- zzz

Z planu emisji Narodowego Banku Polskiego na 2021 r. wynika, że bank planuje w listopadzie przyszłego roku wyemitować banknot kolekcjonerski z byłym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim “Warto być Polakiem”. Planowana wartość nominalna banknotu to 20 złotych.

 

Jak wynika z planów NBP na przyszły rok, banknot ma trafić do obiegu w listopadzie 2021 w ilości maksymalnie 60 tysięcy sztuk.

Narodowy Bank Polski upamiętni w ten sposób Lecha Kaczyńskiego ponad 11 lat po katastrofie smoleńskiej, w której zginął prezydent.

10 kwietnia 2010 roku Lech Kaczyński leciał wraz z kilkudziesięcioosobową polską delegacją do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Poza prezydentem i jego żoną Marią Kaczyńską na pokładzie Tu-154M obecni byli m.in. przedstawiciele środowisk politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni 1940 roku.

Prezydencki samolot rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło 96 osób: wszyscy pasażerowie i członkowie załogi.

Monety z wizerunkiem Lecha i Marii Kaczyńskich oraz nazwiskami ofiar

Narodowy Bank Polski już wcześniej upamiętniał ofiary smoleńskiej tragedii.

W kwietniu tego roku wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające 10. rocznicę katastrofy.

Rewers wyemitowanej wówczas monety złotej, o nominale 100 złotych, przedstawia wizerunek pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz odwzorowanie ich podpisów.

Na rewersie monety srebrnej, o nominale 10 złotych, widnieje natomiast personifikacja Polski: postać kobiety obejmującej odkształcony znak Sił Powietrznych RP, tworzący w centralnej części znak krzyża, a także imiona i nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

 

Autor: 
Edyta Bieńczak
Źródło: 

rmf24

Polub Plportal.pl:

Reklama