Proces o zniesławienie Johnny’ego Deppa przeciwko dziennikowi „The Sun”

Reklama

ndz., 07/12/2020 - 15:57 -- moderator3

Aktor pozwał gazetę za artykuł z 2018 r. gdzie nazwano go „damskim bokserem”.

Johnny Depp „nie jest i nigdy nie był damskim bokserem”, a jego proces przeciwko „The Sun” „nie dotyczy pieniędzy”, ale „oczyszczenia z zarzutów”, tak się wyrazili jego prawnicy w Sądzie Najwyższym.

 

            W pisemnej nocie otwierającej na początku trzytygodniowego procesu w Londynie główny doradca aktora, David Sherborne, powiedział, że gwiazdor Hollywood przyszedł do sądu „w celu oczyszczenia swojej reputacji”. Argumentował również, że była żona Deppa, aktorka Amber Heard, „wymyśliła wszystkie historie o przemocy” i że to ona była „oprawcą” w związku.

            57-letni aktor z Piratów z Karaibów pozwał wydawcę tabloidu, News Group Newspaper oraz redaktora naczelnego „The Sun”, Dana Woottona, za artykuł z 2018 roku, który nazwał go „damskim bokserem”. Przewiduje się, że sprawa potrwa trzy tygodnie i odbędzie się w pięciu różnych sądach królewskich (ang. Royal Courts of Justice), a koszty wynagrodzeń prawników i budynków sądowych mogą wynieść miliony.

            Artykuł dotyczył zarzutów o agresję w małżeństwie wniesionych przez aktorkę i modelkę Amber Heard (34 l.) przeciwko Deppowi i był częścią oświadczenia sądowego oraz późniejszego zeznania rozwodowego wypowiedzianego pod przysięgą. Aktor wytrwale zaprzecza tym twierdzeniom. Prawnicy Deppa będą usiłowali udowodnić, że zarzuty The Sun są nieprawdziwe i zniesławiające. Oczekuje się, że będą argumentować, iż przez relacje prasy stracił on szanse na dochodowe role filmowe.

            W swoich pisemnych uwagach wstępnych, Sherborne powiedział, że jedną z kwestii, które sąd musi rozstrzygnąć, jest „to, czy zarzuty opublikowane przez pozwanych są prawdziwe”. „Jeśli padnie decyzja, że są one nieprawdziwe, tak jak twierdzimy, to sąd przystąpi do przyznania odszkodowania”, powiedział. „Nie będzie zaskoczeniem, gdy okaże się, że to nie jest sprawa o pieniądze.” Chodzi o odzyskanie dobrego imienia. Depp wyraził się na ten temat jasno podczas wielu przesłuchań. „Właśnie dlatego tu przyjechał, aby oczyścić swoją reputację.” Proces miał się pierwotnie odbyć w marcu, ale zostało to opóźnione z powodu kryzysu związanego z koronawirusem.

            Byłe partnerki Deppa, Vanessa Paradis i Winona Ryder, mają stawić się, jako świadkowie za pośrednictwem łącza wideo. Obydwie już oświadczały, że Depp „nigdy nie stosował wobec nich przemocy”.

 

            W zeszłym tygodniu prawnicy NGN i Wooton powiedzieli, że Depp „poważnie” naruszył nakaz sądowy i nie dostarczył zespołowi wiadomości między nim a jego asystentem, Nathanem Holmesem. Wiadomości wysłane na krótko przed domniemanym brutalnym incydentem między Deppem a Heard w Australii najwyraźniej odnosiły się do „pigułek szczęścia” i „białych rzeczy”, które, jak powiedział prawnik Adam Wolanski, pokazały, że Depp próbował nabyć MDMA i kokainę. „The Sun” w swojej obronie opiera się na 14 różnych zarzutach przemocy domowej z lat 2013–2016.

            Emily Cox, partner w kancelarii prawnej Stewarts i ekspert w sprawach o zniesławienie, powiedziała nam: „Jest to kluczowa sprawa dla Deppa, ponieważ cała jego kariera jest zagrożona, a także reputacja i pozycja wśród uwielbiających go fanów na całym świecie... „Stawki dla Deppa są wysokie: Hollywood w przeszłości zamiatało pod dywan niektóre naganne zachowania celebrytów, ale czasy się zmieniły, jak również i społeczeństwo. Decydujące będzie dla aktora to, czy uda mu się oczyścić swoje imię.”

            Depp i Heard poznali się w 2011 roku na planie komedii „Dziennik zakrapiany rumem” i pobrali w Los Angeles w 2015 roku. Rok później Heard uzyskała od sądu zakaz zbliżania się odnośnie Deppa po tym, jak oskarżyła go o przemoc domową, której on zaprzeczał.

Para rozstrzygnęła swój rozwód poza sądem w 2017 roku, a Heard przekazała kwotę swojej ugody (7mln dolarów) na cele charytatywne. Adwokaci Deppa twierdzili, że Heard miał „dwa romanse pozamałżeńskie” z miliarderem Elonem Muskiem i aktorem Jamesem Franco w czasie trwania ich związku.

 

            Johnny Depp był nominowany do nagród Bafta i Oscara, a w 2008 roku zdobył Złoty Glob za rolę w filmie Sweeney Todd: demoniczny golibroda z Fleet Street.  Amber Heard jest znana z ról w filmach takich, jak Aquaman i Dziewczyna z Portretu.

Autor: 
Ellie Harrison tłum. Izabela Siekańska
Źródło: 

independent.co.uk

Polub Plportal.pl:

Reklama