Odkryli szyfr. Europol zhakował tajny czat grupy przestępczej

Reklama

wt., 07/07/2020 - 22:42 -- moderator3

Funkcjonariusze organów ścigania we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii przeprowadzili największą jak dotąd operację odszyfrowywania wiadomości od międzynarodowych przestępców.  Ostatecznie aresztowano około 1000 osób zamieszanych w handel narkotykami i bronią.

 

Pod koniec czerwca zatrzymano co najmniej tysiąc osób w całej Europie w wyniku skoordynowanej operacji egzekwowania prawa we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.  Europol zgłosił 2 lipca, że ​​udało się złamać tajną rozmowę z przestępcami.

Operacja trwała od 2017 roku i stała się największym przedsiębiorstwem w historii europejskich organów ścigania w celu odszyfrowania bezpiecznego komunikatora.

Francuska policja jako pierwsza podejrzewała, że ​​międzynarodowa przestępczość zorganizowana korzysta z bezpiecznego narzędzia komunikacji EncroChat do negocjacji.  Zarejestrowane telefony z zainstalowaną aplikacją wywiadu elektronicznego zarejestrowane w miejscach nielegalnego handlu kokainą i marihuaną, a także operacji prania pieniędzy.

Europol zorganizował wspólny zespół dochodzeniowy, w skład którego wchodzili pracownicy operacyjni i deszyfratory.  Wiosną 2020 r. Firmie EncroChat udało się złamać szyfry, co umożliwiło ustalenie tożsamości atakujących i nadzór nad nimi.  Dopiero 13 czerwca uczestnicy czatu zdali sobie sprawę, że są obserwowani, EncroChat wysłał użytkownikom zalecenie, aby natychmiast wyrzucić telefony.

We Francji kryptonimem operacji była Emma 95. Władze tego kraju otrzymały dane o setkach przestępców, ale jak dotąd nie ogłosiły wyników działań dochodzeniowych.

W Holandii, gdzie operacja nosiła kryptonim Lemont, dochodzenie doprowadziło do aresztowania ponad 100 podejrzanych, zajęcia narkotyków (ponad 8 000 kg kokainy i 1200 kg krystalicznej metamfetaminy), eliminacji 19 laboratoriów narkotyków syntetycznych, zajęcia dziesiątek broni palnej, drogich zegarków i  samochody, a także 20 milionów euro w gotówce.

W Wielkiej Brytanii operacja znana jest jako Venetic.  Według Narodowej Agencji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej zatrzymano 746 osób.  Znaleźli 54 miliony funtów w gotówce, 77 sztuk broni palnej, w tym Kałasznikowa, 1800 pocisków, 55 luksusowych samochodów, 73 pary drogich zegarków i ogromną ilość narkotyków.

Raport agencji powiedział, że agencja Specnaz, pracując w ścisłym kontakcie z policją, zapobiegła uprowadzeniom i zabójstwom ze strony gangów ulicznych.

EncroChat to komunikator, który jest pobierany na telefony kryptograficzne po zawarciu umowy.  Nieznajomy nie mógł pobrać czatu.  Funkcje zostały zaprojektowane specjalnie w celu szybkiego usuwania obciążających wiadomości, na przykład podczas aresztowania.  Klientom zagwarantowano pełną anonimowość.  Koszt abonamentu wyniósł 1500 € na sześć miesięcy.

Autor: 
Kateryna Tesliuk
Źródło: 

gordonua.com

Polub Plportal.pl:

Reklama