Włoska policja przechwyciła 14 ton amfetaminy

Reklama

ndz., 07/05/2020 - 12:41 -- moderator3

Policja we Włoszech zajęła 14 ton amfetaminy, któraprawdopodobnie została wyprodukowana przez Państwo Islamskie (ISIS) w Syrii. Substancja miałafinansować kolejne akty terrorystyczne.

W trzech kontenerach, w portowym miasteczku Salerno, znajdującego się na południe od Neapolu, policja znalazła 84 miliony pigułek Captagon. Policja ujawnia, że ładunek miał wartość około 1 miliarda euro.

 

Nagranie opublikowane przez włoską policję finasową ukazuje jak funkcjonariusze przecinają dużą tekturową tubę, która wypełniona jest tabletkami. Jak donosigazeta „La Stampa”: substancja była ukryta w ten sposób, by nie wykryły jej skanery. 

 

Finansowanie terroryzmu

- Wiemy, że Państwo Islamskie finansuje swoje działania terrorystyczne z przemytu narkotykówprzygotowywanych w Syrii. Kraj ten stał się jedną z największych na świecie wytwórni amfetaminy – mówi policja w oświadczeniu.

Captagon początkowo używany był w medycynie. Nielegalne wersje nazywane są „dżihaddop” (ze słów „dżihad” i „doping”), ponieważ, według policji, są często używane w walce przez bojowników ISIS. Substancja przeciwdziała zmęczeniu i strachowi. Zarówno produkcja, jak i użycie substancji dramatycznie wzrosłow Syrii w ciągu ostatniego roku.

Włoska policja podejrzewa, że handlarze narkotyków zwrócili się ku Syrii po tym jak produkcja, mniej lub bardziej, zatrzymała się w Europie, jako że większość krajów zamknęła granice z powodu pandemii koronawirusa.

Autor: 
Marit Kolberg tłum. Katarzyna Kapica
Źródło: 

Nrk

Polub Plportal.pl:

Reklama