Pierwszy pojazd na moście w Genui, na pokładzie Pietro Salini

Reklama

sob., 07/04/2020 - 20:55 -- moderator3

Prezes firmy Webuild zajmującej się budową wiaduktu, przejechał samochodem oraz przeszedł pieszo nowy, 1067 metrowy most. "Niesamowite wrażenie." Na obwodnicy
w Genui odpadł tynk.

Przez most w Genui przejechał pierwszy samochód. Miało to miejsce dzisiaj, 22 czerwca. Dzisiejszego poranka o godzinie 9:57 przez most przejechało auto należące do Pietro Saliniego, prezesa spółki Webuid, która jest światowym liderem w budowie skomplikowanych konstrukcji. Zrealizowała ona projekt o nazwie "Wiadukt Genua-San Giorgio". Podkreśla się, że dzisiaj po raz pierwszy "cywilny" pojazd pojawił się na wiadukcie, którego budowę w rekordowym tempie prowadzi Webuilt we współpracy z firmami Fincantieri oraz Italferr. "To niesamowite uczucie móc dzisiaj przejechać po wiadukcie."- powiedział Salini. "Widzimy tu wysiłek i zaangażowanie włożone w pracę w ostatnich miesiącach, ale widzimy również, że we Włoszech duże projekty są możliwe do zrealizowania i to w krótkim czasie."

"Projekt inny niż wszystkie"

Salini w towarzystwie dyrektora generalnego Webuid, Massima Ferrariego oraz prezesa PerGenova (konsorcjum składającego się z Webuild i Fincantieri) Nicoli Meistra, przeszedł pieszo cały wiadukt o długości 1067 m zatrzymując się po drodze, by porozmawiać z robotnikami, technikami i inżynierami pracującymi przy ostatnim etapie budowy. Betonowa płyta na moście została ukończona w niecałe 2 tygodnie, a w międzyczasie już montowano panele fotowoltaiczne, które zapewnią wiaduktowi autonomię energetyczną. "Od początku było wiadomo, że ten projekt będzie inny niż wszystkie - dodaje Salini-ale to co udało się osiągnąć firmom i instytucjom tutaj w Genui powinno być przykładem dla całego kraju. Włochy mogą zacząć ponownie działać: mamy do dyspozycji utalentowanych ludzi, pełnych energii, pasji i umiejętności. Natomiast my w Webuild jesteśmy gotowi wziąć czynny udział w odbudowie kraju." Nawet podczas wizyty prace na pomostach nie ustały. Cel: sfinalizować budowę do końca lipca i tym samym przywrócić Genui jej most.

Test

Most jest jeszcze zamknięty, gdyż brakuje ostatecznego testu budowli (powinien się odbyć 20 lipca). Jest on niezbędny by udostępnić obiekt do powszechnego użytku, o czym przypomina burmistrz Genui oraz komisarz do spraw odbudowy wiaduktu nad rzeką Polcevera, Marco Bucci. "Musimy wiedzieć komu powierzyć odbiór mostu i kto przeprowadzi końcowe testy. Jest to konieczne, by otworzyć most, my natomiast zajmiemy się testem statycznym i innymi badaniami. Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi to tak jak zapowiedziałem, zrobimy wszystko by oddać most do użytku.” Brakuje nie tylko testu, ale również asfaltu, niezbędnego do normalnego ruchu pojazdów. Z tej okazji plac budowy odwiedzili też sekretarz Ligi-Matteo Salvini i gubernator Ligurii-Giovanni Toti.

Oderwanie się tynku

W poniedziałkowy poranek miało miejsce oderwanie się tynku od obwodnicy autostrady A7, dokładnie na odcinku nad via Cantore na zachodzie miasta. Na tą chwilę nie ma rannych ani uszkodzeń w pojazdach, jednak by móc się dalej bezpiecznie przemieszczać, straż pożarna musiała poprosić o odłączenie lini elektrycznej trolejbusa.

Autor: 
tłum. Klaudia Obracaj
Źródło: 

corriere.it

Polub Plportal.pl:

Reklama