Putin i Macron znów prowadzą rozmowy na temat konfliktu na Ukrainie

Reklama

sob., 07/04/2020 - 20:13 -- moderator3

Konflikt na Ukrainie był tematem dzisiejszego wideospotkania prezydentów Emmanuela Macrona i Vladimira Putina. Pokojowe rozmowy zaplanowane były już na kwiecień, jednakże zostały zawieszone ze względu na pandemię koronawirusa.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Zachód do przemyślenia swojego podejścia do Rosji po ponad sześciu latach sankcji i kontrsankcji.

- Musimy podejmować trudne tematy, szczególnie w kwestii Ukrainy – pojawia się wzmianka w oświadczeniu wydanym przez administrację francuskiego prezydenta przed rozmowami z Putinem.

Francja i Macron byli w grudniu gospodarzami pierwszego od trzech lat szczytu na temat kryzysu na Ukrainie, w którym uczestniczyli zarówno Putin, niemiecka kanclerz Angela Merkel, jak i ukraiński prezydent Volodymyr Zelenskij.

Na spotkaniu uzgodniono pewne praktyczne przedsięwzięcia, między innymi kwestię wymiany więźniów, oraz, że ten dialog powinien zapewnić trwalsze rozwiązania konfliktu, przez który możliwe, że życie straciło aż 14 000 osób.

 

Wojna trwa już siódmy rok

 

Ale w praktyce „zapomniana wojna” w regionie Donbassu  na wschodzie Ukrainy dalej trwa, wraz z doniesieniami o strzelaninach, rannych i zabitych każdego dnia.

Ukraińska armia 26 czerwca donosiła na temat siedmiu różnych strzelanin i o tym, że jeden z ich żołnierzy został ranny.

Ukraińska armia w tym tygodniu wysłała nagranie, na którym pokazuje jak niszczy pozycję obrony prorosyjskich separatystów w czymś, co wygląda na opuszczoną kopalnię w Donbassie.

Teraz wiele wskazuje na to, że obie strony są chętne do podjęcia dialogu, który został przerwany przez wybuch pandemii.

Dialog znów w toku

 

W czwartek 25. czerwca odbyło się nowe spotkanie pomiędzy Rosją, Ukrainą i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Przed pandemią spotkania obywały się w Mińsku, ale obecnie mają miejsce online.

Rezultatem spotkania jest m.in. wznowienie działalności ukraińskiej sieci komórkowej na obszarze kontrolowanym przez separatystów.

Według ukraińskiej administracji prezydenckiej, Ukraina przygotowała plan przeprowadzenia lokalnych wyborów w kontrolowanym przez separatystów obszarze, co ma kluczowe znaczenie dla tego, czy znajdzie się z powrotem pod kontrolą rządu ukraińskiego.

 

Putin decyduje

Ale to rosyjski prezydent Vladimir Putin posiada klucz do rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Dlatego prawdopodobnie francuski prezydent Emmanuel Macron będzie próbował w trakcie rozmów wywrzeć presję na Putinie, by znaleźć rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, jako warunek, by Francja użyła swoich wpływów do zniesienia niektórych sankcji, które UE nałożyła na Rosję.

Do tej pory nie ma żadnego sygnału, by Rosja zamierzała przestać wspierać separatystów na Ukrainie.

Vladimir Putin powiedział w grudniu na szczycie w Paryżu, że jedynym rozwiązaniem konfliktu są bezpośrednie rokowania pomiędzy prorosyjskimi separatystami i rządem w Kijowie. Ukraińskie władze odrzuciły tę propozycję, ponieważ twierdzą, że separatyści są kontrolowani przez Moskwę.

Autor: 
Morten Jentoft tłum. Katarzyna Kapica
Polub Plportal.pl:

Reklama