Boris Johnson obiecuje obywatelstwo mieszkańcom Hongkongu

Reklama

czw., 07/02/2020 - 05:26 -- zzz

Boris Johnson zapowiedział dziś otworzenie drogi do szybkiego uzyskania brytyjskiego obywatelstwa dla 3 mln mieszkańców Hongkongu. Premier Zjednoczonego Królestwa wcześniej wielokrotnie podkreślał, że Wielka Brytania nie pozostawi na lodzie mieszkańców byłej kolonii.

Dzisiejsze oświadczenie Borisa Johnsona ma związek z nowym prawem, które w Hongkongu wprowadziły władze Chin. Mieszkańcy byłej brytyjskiej kolonii mogą teraz trafić do więzienia m.in. za wywieszanie brytyjskiej flagi czy publiczne wspominanie o niepodległości.

Rząd Zjednoczonego Królestwa jednogłośnie potępił dziś wydarzenia w Hongkongu i nazwał je "poważnym naruszaniem porozumienia z Chinami".

"Od początku wyrażaliśmy się wystarczająco jasno, że jeśli Chiny będą podążać tą ścieżką, stworzymy nową drogę dla mieszkańców Hongkongu, którzy będą mogli przybyć do Wielkiej Brytanii i tu żyć i pracować, a także aplikować o obywatelstwo. I dokładnie to teraz zrobimy" - wskazał Boris Johnson. 

Informacje te potwierdził szef MSZ Dominic Raab, który przekazał, że z programu może skorzystać nawet 3 mln osób. "Nie będzie jednak żadnych limitów w tym programie" - zapewnił, wskazując, że każdy obywatel Hongkongu ma prawo do brytyjskiego obywatelstwa.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

londynek.net

Polub Plportal.pl:

Reklama