Tysiące ewakuacji w związku z ogromnymi powodziami w Chinach

Reklama

ndz., 06/28/2020 - 00:09 -- moderator3

Jak podają chińskie media, szalejące powodzie i lawiny błotne występujące obecnie w południowej części Chin, zabiły co najmniej trzy osoby i zmusiły do ewakuacji tysiące mieszkańców.

 

Narodowe Obserwatorium Astronomiczne w Chinach wydało ostrzeżenie o możliwości pojawienia się kolejnych burz na obszarze całego kraju.

Według relacji Centralnej Telewizji Chińskiej (CCTV) powodzie i lawiny błotne zagrażają obecnie przede wszystkim wioskom i miasteczkom w południowo-zachodniej prowincji Guizhou. To właśnie na tym obszarze odnotowano wysoką liczbę ewakuacji, dochodzącą do 15 000 osób, oraz trzy zgony spowodowane ulewnymi deszczami.

Z kolei na północy kraju blisko 40 000 ludzi musiało opuścić swoje domy w związku ze znacznym podniesieniem się wody w Rzece Perłowej płynącej przez metropolię Chongqing.

W wyniku tegorocznej powodzi już 20 osób zostało uznane za zmarłe bądź zaginione, a bezpośrednie straty gospodarcze oszacowano na ponad 500 milionów dolarów. Szalejące powodzie dotknęły w szczególności sektor turystyczny w Guangxi, położony w południowym regionie Chin.

Sezonowe powodzie regularnie nawiedzają dolne regiony głównych chińskich systemów rzecznych, zwłaszcza rzekę Jangcy i Rzekę Perłową na południu kraju. Władze starają się załagodzić szkody wywołane przez naturę wykorzystując zapory rzeczne, z których najbardziej znaną jest Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy.

Do tej pory, największa powódź nawiedziła Chiny w 1998 r., kiedy to zginęło ponad 2000 osób, a szkody związane z nadmiernymi opadami dotknęły prawie 3 miliony tamtejszych gospodarstw domowych.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

dailysabah.com

Polub Plportal.pl:

Reklama