Matematyczne modele rozprzestrzeniania się koronawirusa nie zyskały aprobaty naukowców

Reklama

sob., 06/06/2020 - 16:12 -- Anonim (niezweryfikowany)

Przez ostatnie 50 lat nigdy nie sporządzono tylu matematycznych modeli szerzenia się epidemii co teraz, w czasach pandemii koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.

Wśród najbardziej liczących się są prognozy londyńskiego Imperial College, donosi Tanjug, powołując się na włoskie pismo medyczne Sanita.

Chodzi o zespół matematyków, fizyków, ekonomistów i analityków z różnych krajów na czele z profesorem Niallem Fergusonem.  

Ich prognozy zawsze były bardzo dokładne i najczęściej je cytowano. Miały największy wpływ na decydentów i polityków na całym świecie oraz na wybór środków podejmowanych przez rządy w czasie trwającej epidemii koronawirusa.  Na szczęście, duża liczba tych prognoz była błędna.


Uwaga, nie podejmuj żadnych działań

Na przykład, model Imperial College sporządzony dla Włoch przewidywał pół miliona zgonów, jeśli rząd nie podejmie żadnych środków ochronnych, prawie 300 000 zgonów z zastosowaniem ochrony i kwarantanny, które Włochy wprowadziły na całym terytorium oraz 30 000 zgonów tygodniowo na oddziałach intensywnej terapii.

Szczęśliwie, prognozy te nie sprawdziły się, a liczba ofiar stanowi około jednej dziesiątej przewidywanej liczby.

Prognozy rozwoju epidemii COVID-19 z Imperial College dla Anglii i Stanów Zjednoczonych były błędne.

Modele matematyczne służące do przewidywania epidemii cieszą się dużą popularnością, są respektowane przez tych, którzy podejmują decyzje, ale nadal nie są akceptowane ani publikowane w żadnym poważnym piśmie naukowym.

Jedną z cech charakterystycznych pandemii COVID-19 jest to, że wirus jest nowy oraz że było i wciąż jest wiele niewiadomych. Jakiekolwiek przewidywanie przy tak wielu niewiadomych wymaga dużej odwagi.

To, według pisma Sanita, zwraca uwagę na fakt, że wprawdzie tego rodzaju prognozy należy przyjmować do wiadomości, ale na ich podstawie nie należy podejmować żadnych działań strategicznych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama