Mowa sposobem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2

Reklama

sob., 06/06/2020 - 16:01 -- Anonim (niezweryfikowany)

Ostatnie badania medyczne wykazały, że mikrokropelki wytwarzane przez ludzi podczas mówienia mogą utrzymywać się w powietrzu przez ponad 10 minut. Sugeruje to ich prawdopodobną, istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

Jak donosi HINA, doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z American National Institute of Diabetes, Digestion and Kidney Disease (NIDDK) polegało na obserwacji ochotników, którzy do zamkniętego pudła wypowiadali słowa „bądź zdrowy”.

Po 25 sekundach, laserem oświetlono aerozol wytworzony przez nich podczas mowy, aby zobaczyć i policzyć wyemitowane mikrokropelki.

Mikrokropelki utrzymywały się w powietrzu średnio przez 12 minut, co zgadzało się z ustaleniami opublikowanymi w Proceedings of National Academy of Sciences of United States of America.

Biorąc pod uwagę znane już stężenie koronawirusa w ślinie, naukowcy oszacowali, że z każdą minutą głośnej mowy można wyemitować ponad 1000 mikrokropelek zawierających wirusy, będące w stanie utrzymać się w powietrzu przez 8 lub więcej minut.

Zalecenia dotyczące maseczek

„Wizualizacja pokazuje, w jaki sposób podczas normalnego mówienia ulatniają się mikrokropelki mogące utrzymywać się w powietrzu przez dziesiątki minut lub nawet dłużej, które mają zdolność przenoszenia chorób w zamkniętych pomieszczeniach”, podsumowali naukowcy.

Ten sam zespół, w artykule opublikowanym w kwietniu w New England Journal of Medicine stwierdził, że mówiąc ciszej emitujemy mniej mikrokropelek.

Jeśli zakaźność SARS-CoV-2 poprzez mowę zostanie potwierdzona, zalecenia dotyczące noszenia maseczek ochronnych zyskają naukową podstawę. Pomoże to również wyjaśnić, dlaczego koronawirus rozprzestrzenia się tak szybko.

Niektórzy eksperci badający sposoby przenoszenia się koronawirusa uważają, że może on rozprzestrzeniać się tylko wtedy, gdy znajdujemy się w pobliżu zarażonej osoby, która kaszle lub kicha, a my wdychamy wyemitowane przez nią mikrokropelki.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama