Żonglujące wydry

Reklama

śr., 05/27/2020 - 16:38 -- moderator3

Foto: Oregon Coast Aquarium

Dotychczas większość naukowców traktowała żonglowanie wśród wydr jako ich nawyk – okazuje się  jednak, że zwierzęta te żonglują gdy są głodne. Badania przeprowadzone w trzech ogrodach zoologicznych w Wielkiej Brytanii wykazały, że żyjące tam wydry zaczynają żonglować w miarę zbliżania się pory karmienia.

Wydry znane są ze swojej figlarności, a odwiedzający zoo często stają się świadkami ich żonglerskich popisów z użyciem kawałków drewna czy kamieni. Naukowcom przez wiele lat nie udawało się rozwiązać zagadki dlaczego to robią - aż do dziś.

Według CNN, grupa naukowców z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii odkryła, że wydry na co dzień zamieszkujące ogrody zoologiczne, żonglują wtedy, gdy doskwiera im głód.

Zespół początkowo wysnuł hipotezę, że zwierzęta te wykorzystują żonglowanie jako sposób na doskonalenie umiejętności żerowania. Naukowcy przez sześć miesięcy przyglądali się grupie 50 wydr, zróżnicowanej pod względem wieku i płci, aby sprawdzić czy osobniki, które żonglowały najczęściej, w rzeczywistości odznaczały się najlepszymi umiejętnościami poszukiwania pokarmu.

Do eksperymentu wybrano dwa gatunki wydr - wyderkę orientalną, żywiącą się głównie mięczakami i krabami, oraz wydrę krótkowłosą, dla której pokarm stanowią przede wszystkim ryby. Wiek wydr wynosił od 3 miesięcy do 19 lat.

W ciągu trwania eksperymentu, wydry karmione były przy użyciu łamigłówek, tzw. „food puzzles”, składających się z różnych gadżetów wypełnionych smakołykami. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby jak najtrafniej oddać istotę doświadczeń poszukiwania pożywienia przez wydry w środowisku naturalnym. Puzzle miały trzy różne kształty: piłki tenisowej z otworami, butelki po lekarstwach i klocków Lego Duplo.

Badacze ocenili, ile czasu wydry spędzały przy każdej układance, oraz ile czasu zajęło im dotarcie do jedzenia, a następnie porównali rezultaty wydr, które żonglowały najczęściej, biorąc pod uwagę ich wiek, płeć oraz czas ostatniego karmienia.

Okazało się, że wydry które żonglowały częściej, wcale nie wykazywały większej sprawności, co zaprzeczyło początkowej teorii, że żonglowanie pozwala na rozwiniecie umiejętności żerowania. Dostrzeżono natomiast zależność pomiędzy żonglowaniem, a porą karmienia. Żonglujące wydry robiły to tym częściej, im bardziej doskwierał im głód!

Pomimo tych fascynujących wyników, wciąż jeszcze potrzeba wielu dodatkowych badań aby w pełni rozwikłać zagadkę żonglujących wydr.  

Zespół ma w już w planach następne badania, zgłębiające fascynującą tajemnicę tych zwierząt, skupiając się głównie na zależności pomiędzy częstotliwością i kompleksowością żonglowania, a ich wiekiem. Spróbują oni także ustalić czy umiejętność ta jest unikalna dla określonych gatunków wydr.

Autor: 
Natasha Ishak / tłum. Laura Antkiewicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama