"Twój ból jest lepszy niż mój" na poznańskim balkonie

Reklama

sob., 05/23/2020 - 17:32 -- zzz

Mieszkaniec jednego z bloków na os. Bolesława Chrobrego na poznańskim Piątkowie postanowił zaprotestować przeciwko cenzurze w mediach publicznych. Najpierw powiesił transparent z tytułem piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, a w piątek wystawił na balkon profesjonalny głośnik, z którego popłynęły dźwięki tego utworu. - Powinno się tę piosenkę puszczać codziennie - komentowali przechodnie.

Na początku tygodnia pisaliśmy o inicjatywie pana Marcina, mieszkańca osiedla Bolesława Chrobrego. Mężczyzna we wtorek na swoim balkonie rozwiesił transparent z tytułem głośnej w ostatnich dniach piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

Przypomnijmy, że utwór Kazika znalazł się na szczycie piątkowej Listy Przebojów Trójki. Artysta przywołuje w niej wydarzenia z 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, gdy mimo zakazów związanych z epidemią, Jarosław Kaczyński odwiedzał cmentarze. Piątkowe zestawienie zostało szybko usunięte z internetu, następnie redaktor naczelny "Trójki" tłumaczył, że "został złamany regulamin" i "dokonano manipulacji przy liczeniu głosów".

 

W ciągu kilku dni z rozgłośni odeszło kilkunastu znanych dziennikarzy, w tym Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, czy Piotr Stelmach. - Obserwuję to, co dzieje się w "Trójce" i z naszym społeczeństwem. Chciałbym, żebyśmy wszyscy mogli wyrażać swoje poglądy – tłumaczył w rozmowie z "Głosem" pan Marcin.

Akcja "Ból" na Piątkowie

W piątek mieszkaniec Piątkowa postanowił przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Ból" zorganizowanej przez internautów. Zaproponowali oni odtworzenie piosenki Kazika na wszystkich możliwych nośnikach i we wszystkich miejscach - w domu, w pracy, czy w samochodzie.

Pan Marcin na tę okazję wypożyczył profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy. Mieszkaniec Piątkowa ustawił go na balkonie i równo o godz. 12.30 włączył utwór Kazika. W tym czasie na swoje balkony w bloku nr 17 postanowiło wyjść wielu sąsiadów pana Marcina, a na chodniku znajdującym się naprzeciwko budynku zatrzymało się kilkanaście osób.

- Powinno się tę piosenkę puszczać codziennie - komentował jeden z przechodniów. Wszyscy, którzy przystanęli na kilka minut, by wysłuchać utworu "Twój ból jest lepszy niż mój", po jego zakończeniu zaczęli bić brawo.

– Jestem miło zaskoczony reakcją sąsiadów i mieszkańców Piątkowa, w 99 procentach była ona pozytywna. Kilka osób inaczej odebrało tę akcję, ale właśnie po to puściłem piosenkę - by każdy mógł mieć swoje poglądy i przekonania. Nie musimy się z nimi zgadzać, ale wszyscy powinniśmy o nie walczyć

– tłumaczy pan Marcin.

I dodaje: - Fanem Kazika jestem od czasów ogólniaka, a ten ostatni utwór bardzo przypomina mi klimat płyty Kultu "Tata Kazika". Cieszę się, że w końcu ktoś głośno powiedział, co mu w duszy gra – dodaje.

Piosenka Kazika nic nie zmieni?

Wieloletni prezenter Radia Eska Rock Jaro Sobierajewicz uważa, że piosenka Kazika, choć bardzo nośna, nie wywróci jednak do góry nogami rzeczywistości.

– Polacy są zbyt okopani na swoich pozycjach, dlatego ten głos nic nie zmieni. Widać to także po reakcjach naszych słuchaczy, które są mocno podzielone – mówi.

Prezenter podkreśla też, że podobny los może spotkać gorącą dziś dyskusję o Trójce. – Wielu z nas wychowało się na tej rozgłośni, bo Trójka to dla grupy Polaków wręcz religia. Ten spór o to, co wydarzyło się w rozgłośni, nie wpłynie mimo wszystko na zmiany w naszym kraju – uważa.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

Głoswielkopolski

Polub Plportal.pl:

Reklama