Koronawirus w Chile: obrazy protestów w Santiago z powodu trudnej sytuacji gospodarczej

Reklama

sob., 05/23/2020 - 00:03 -- moderator3

Foto: EPA

Ślady skutków gospodarczych, jakie wywołuje pandemia koronawirusa w Chile, stały się widoczne w poniedziałek, gdy grupa sąsiadów wyszła na ulicę, aby zaprotestować. Głodujemy - oświadczyło kilku mieszkańców gminy El Bosque, jednej z najmniej zasobnych gmin stolicy Chile, w swoich wypowiedziach dla lokalnych stacji telewizyjnych. Według EFE w demonstracji wzięło udział sto osób. Niektórzy z nich podpalili barykady i odcięli ruch pojazdów w okolicy, aby wyrazić dyskomfort w sytuacji, której doświadczają po czterech tygodniach izolacji. To nie jest przeciw kwarantannie, to jest przeciwko braku pożywienia, powiedział jeden z protestujących.

Po południu doszło do starć między protestującymi, rzucającymi kamieniami i patykami, a policjantami, którzy używali gazu łzawiącego i zraszaczy. Była to pierwsza otwarta konfrontacja protestujących ze służbami bezpieczeństwa, odkąd zeszłej piątkowej nocy, w stolicy Chile ogłoszono całkowite zamknięcie z powodu gwałtownego wzrostu liczby zainfekowanych w kraju, który w poniedziałek przekroczył 46 000 przypadków, według danych z John Hopkins University w Stanach Zjednoczonych.

Foto: EPA

Bez pracy i środków do życia

Chociaż do zeszłego tygodnia rząd prezydenta Sebastiána Piñery unikał narzucania bardzo ścisłego ograniczenia, przedłużające się zawieszenie niektórych działań gospodarczych, takich jak budownictwo i handel, wydaje się odbijać na najbiedniejszych sektorach społeczeństwa.

Przez cztery tygodnie przebywaliśmy w kwarantannie i bez wątpienia niewielkie zasoby tych ludzi zostały wyczerpane. Państwo musi postarać się dostarczyć niezbędne środki- powiedział w oświadczeniu burmistrz El Bosque Sadi Melo. Urzędnik wskazał, że w ostatnich tygodniach zapotrzebowanie sąsiadów wzrosło z powodu braku żywności. Stoimy w obliczu dość złożonej sytuacji głodu i braku pracy. Ponad 10% gmin takich jak nasza żyje w skrajnym ubóstwie. Istnieje około 5000 rodzin, 20 000 osób, które już stoją w obliczu takiej sytuacji, dodał w oświadczeniu dla El Mercurio.

W zeszłą niedzielę Piñera ogłosił zastosowanie pięciu środków w celu wsparcia osób najbardziej narażonych i potrzebującej klasy średniej, wśród których przewidziane jest przekazanie 2,5 mln koszy żywności i podstawowych produktów najbiedniejszym.

 

 

Autor: 
Redacción BBC News Mundo / tłum. Justyna Soja
Polub Plportal.pl:

Reklama