Wzrasta liczba Hiszpanów, którzy popierają krytykę rządu w czasie kryzysu

Reklama

pt., 05/22/2020 - 23:52 -- moderator3

Foto: Jose Maria Cuadrado Jiménez / EFE

 

Ponad 80% popiera wdrożenie minimalnego dochodu oraz zwiększenie środków dla systemu opieki zdrowotnej.

Poprawa wskaźników zdrowotnych wywołuje podważanie i krytykę zarządu władz centralnych, które przejęły wyłączne dowodzenie i scentralizowały uprawnienia podczas pandemii koronawirusa. Jeśli w kwietniu 87,8% Hiszpanów uważało, że nie jest to czas na opozycję, która w ostatnich tygodniach stopniowo wzrasta, teraz 74,9% opowiada się za opozycją, zgodnie z najnowszymi badaniami z Centrum Badań Socjologicznych (CIS). Miesiąc temu zaledwie 10% popierało opozycje do sprawowania władzy podczas kryzysu, gdy dziś wskaźnik ten podwaja się i stanowi już 19,7% ankietowanych. W każdym razie ci, którzy proszą o współpracę między instytucjami a partiami opozycyjnymi, nadal stanowią większość.

Wzrasta liczba zwolenników przywrócenia kompetencji wspólnotom autonomicznym

W ostatnich tygodniach wzrosła także liczba osób, które uważają, że powinny zostać podjęte środki w rządach regionów autonomicznych, a nie w Moncloa. W Ayo 55,9% wyraża poparcie dla rządu Pedro Sáncheza, kiedy w kwietniu poparcie jego rządów wynosiło 73,3%. 36,6% ankietowanych opowiada się za tym, aby władza należała do wspólnot autonomicznych (Katalonia i Kraj Basków proponowały takie rozwiązanie od samego początku).

Ponad połowa Hiszpanów nie ufa kierownictwu rządu

Pomimo faktu, że wskaźniki te można uznać za poparcie tez Moncloa, ponad połowa Hiszpanów nie ufa rządowi, podobnie jak w sondażu z kwietnia. 28,6% twierdzi, że ma małe zaufanie, a 19,8% twierdzi, że nie ma zaufania. Ponadto 4% ocenia pracę rządu jako „regularną”. W rezultacie sumują się one do 52,4% - 48,4. Z drugiej strony 10,8% twierdzi, że ma duże zaufanie, a 35,2% raczej ufa. Tak więc 46% Hiszpanów popiera zarządzanie pandemią.

Minimalny dochód i więcej środków na opiekę zdrowotną

W ankiecie pyta się także o minimalny niezbędny dochód, który koalicja wykonawcza planuje zatwierdzić, co wzbudza ostrą krytykę wśród niektórych sektorów neoliberalnych przeciwnych tego rodzaju powszechnemu dochodowi. 83,4% opowiada się za tą korzyścią przygotowaną przez rząd dla osób najbardziej potrzebujących w wyniku pandemii, a 12,4% jest przeciwna. Ponadto ponad 80% widzi potrzebę reformy publicznego systemu opieki zdrowotnej, która zapewni mu więcej zasobów gospodarczych, personelu i udogodnień. Konieczna jest jednak także większa koordynacja między wspólnotami autonomicznymi, które przekazały swoje kompetencje w sektorze opieki zdrowotnej.

Prawie 90% ankietowanych wie, jakie powinny zostać podjęte działania

Kolejnym ciekawym faktem pokazanym w ankiecie jest to, że tylko 6,2% przyznaje, że nie ma kwalifikacji, aby wiedzieć, czy odpowiednie jest ograniczenie w mniejszym lub większym stopniu, czy też należy zezwolić na większą lub mniejszą swobodę przemieszczania się i przestrzegają opinii ekspertów. 4,1% twierdzi, że nie wie, co jest najlepsze. Z drugiej strony, 89,2% jasno mówi, co robić: 60,4% dłużej utrzymałoby ścisłe środki ograniczające, a 28,8% uważa, że ​​należy postępować w kierunku deeskalacji i zapewnić większą swobodę przemieszczania się. Mimo wszystko ponad 95% uważa, że ​​obostrzenia były konieczne.

Jeśli chodzi o nadchodzący etap, 40% zaakceptowałoby nowe rozszerzenia stanu alarmowego bez niuansów, a 48,8% zrobiłoby to przy niektórych środkach, takich jak obecnie obowiązujące: dozwolone spacery lub aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. 7,1% nie akceptuje przedłużenia, ale byłoby w stanie się z tym pogodzić natomiast 3,7% twierdzi, że nie będzie go utrzymywać.

Główne problemy to problemy gospodarcze, bezrobocie i kryzys

Innym godnym uwagi punktem jest to, że chociaż sytuacja opieki zdrowotnej jest bardziej niepokojąca niż gospodarka, biorąc pod uwagę problemy Hiszpanii, gospodarka (bezrobocie i kryzys) wyprzedza pandemię. Dane te zostały pozyskane na podstawie wywiadów przeprowadzonych na 3800 osobach, między 4 a 13 maja w 17 wspólnotach autonomicznych.

Autor: 
IÑAKI PARDO TORREGROSA / tłum. Justyna Soja
Polub Plportal.pl:

Reklama