Koronawirus : Posępne prognozy ekonomiczne dla Afryki

Reklama

pon., 04/06/2020 - 22:40 -- koscielniakk

Jak donosi Reuters, prawie 20 mln Afrykanów może już wkrótce zostać bez pracy. Z powodu epidemii koronawirusa na kontynencie odnotowano znaczny spadek gospodarczy.

Chociaż w Afryce jest dużo mniej przypadków zarażeń niż w innych częściach świata, gospodarki państw afrykańskich już borykają się z globalnym spadkiem trendów ekonomicznych, wzrostem cen ropy i stratami w sektorze turystyki.

Przed pandemią, na rok bieżący, Afrykański Bank Rozwoju prognozował 3,4% wzrost PKB na kontynencie.

Niestety, jeden z dwóch scenariuszy, jakie przeanalizowane zostały w studium "Wpływ koronawirusa na ekonomię w Afryce”, do którego wgląd miał Reuters, przewiduje poważny spadek PKB.

Zdaniem Unii Afrykańskiej, realny scenariusz zakłada spadek aktywności gospodarczej o 0,8%. Scenariusz pesymistyczny zakłada spadek nawet o 1,1%.

'Kontynentowi grozi destrukcja`

Może zabraknąć nawet do 15% zagranicznych inwestycji, co będzie miało dramatycznie zły wpływ na zatrudnienie.

"Zagrożonych jest prawie 20 mln formalnych i nieformalnych miejsc pracy. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie kontynentowi, zdaniem analityków, grozi destrukcja.

Rządy państw afrykańskich mogą stracić nawet 30% dochodów fiskalnych, które w ubiegłym roku kształtowały się na poziomie 500 mld dolarów.

Import i eksport będzie niższy w stosunku do roku 2019 o co najmniej 35%, co oznacza straty na rynku rzędu 270 mld dolarów.

Ponieważ teraz, więcej środków należałoby wyłożyć na walkę z koronawirusem, wydatki publiczne mogą wzrosną

nawet o 130 mld dolarów.

Jak się ocenia, najbardziej poszkodowane będą kraje zajmujące się wydobyciem ropy. Tylko Angola i Nigeria mogą stracić 65 mld dolarów.

Starty poniosą również kraje ważne z punktu widzenia turystyki.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama