PIS za wyborami korespondencyjnymi. Przegłosowano ustawę

Reklama

pon., 04/06/2020 - 22:19 -- zzz

Sejm przegłosował projekt ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych. Ustawa zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Może to oznaczać, że partia rządząca nosi się z zamiarem przesunięcia wyborów na termin po 10 maja. Chodzi o więcej czasu na przygotowanie wyborów korespondencyjnych.

Zgodnie z przegłosowaną ustawą, jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w Konstytucji.

Poczta przestanie doręczać zwykłe przesyłki

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.

W tych godzinach wyborcy - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.

Z ustawy wynika również, że w Poczta Polska na praktycznie przestanie na moment obsługiwać inne zlecenia: "Operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych w czasie wykonywania zadań, o których mowa w niniejszej ustawie, zwolniony jest z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych" - czytamy.

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet

Polub Plportal.pl:

Reklama