Filipiny: Strzelać do łamiących kwarantannę

Reklama

czw., 04/02/2020 - 11:00 -- zzz

Co kraj, to obyczaj mówi przysłowie. W Polsce sankcja za złamanie kwarantanny lub przepisów o przemieszaczniu się, wynosi do 30 tys. złotych, natomiast prezydent Filipin wydał polecenie policji, aby strzelać do osób, które łamią kwarantanne lub nie stosują się do poleceń policji.

- Mój rozkaz do policji i wojska... jeśli jest problem i zdarza się, że stawiają opór i wasze życie jest w niebezpieczeństwie, zastrzelcie ich. Czy to jest jasne? Zabijcie - tak prezydent Filipin Rodrigo Duterte mówił o traktowaniu osób, które łamią zasady kwarantanny w tym kraju.

W telewizyjnym orędziu Duterte podkreślił, jak ważne jest, aby wszyscy współpracowali i przestrzegali reguł kwarantanny, która ma spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w kraju i uchronić system ochrony zdrowia przed załamaniem się.

- Jest coraz gorzej. Więc jeszcze raz mówię wam o powadze problemu. Musicie się słuchać - mówił Duterte zwracając się do obywateli swojego kraju.

Słowa Duterte o strzelaniu do łamiących kwarantannę padły po tym jak pojawiły się doniesienia o aresztowaniach po protestach w biedniejszych dzielnicach Manili, gdzie ludzie wyszli na ulice domagając się większej pomocy żywnościowej od rządu.

Duterte mówił też, że w kraju muszą skończyć się ataki fizyczne i werbalne na pracowników ochrony zdrowia.

Komendant główny filipińskiej policji zapewniał po wystąpieniu Duterte, że jego słowa były pewną hiperbolą wskazującą na skalę problemu i dodał, że nikt nie zostanie zastrzelony z powodu łamania zasad kwarantanny. 

Autor: 
zzz
Źródło: 

rp/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama