Nie możemy dalej tak postępować!

Reklama

pon., 03/30/2020 - 15:47 -- koscielniakk

Zdaniem specjalistów, jeśli zignorujemy związek między chorobami zakaźnymi a niszczeniem przyrody, pandemia nowego wirusa nie będzie ostatnią, z jaką przyjdzie zmierzyć się człowiekowi.

"Jestem pewien, że jeśli nie zaprzestaniemy degradacji środowiska, wycinania lasów i polowań na dzikie zwierzęta, będzie wiele podobnych chorób w przyszłości, powiedział dla “Independent” ekolog dr Enric Sala.

Koronawirus, dziesiątkujący teraz ludność Ziemi, prawdopodobnie przeskoczył na człowieka ze zwierzęcia. Prawdopodobnie stało się to na targu w Wuhan pod koniec grudnia ubiegłego roku. Chińscy naukowcy sugerują, że potencjalnym nosicielem wirusa jest łuskowiec. Od ubiegłego roku Chiny zabroniły przetrzymywania i konsumpcji dzikich zwierząt. Zamknięte zostały wszystkie place targowe. Ekolodzy ostrzegli, że niszczenie różnych ekosystemów, w bardzo krótkim czasie doprowadzi do bliższych kontaktów ludzi z dzikimi zwierzętami.

David Quammen, autor bestseleru “Spillover: Animal Infections and the Next Human Pandemic” powiedział, że wycinaniem lasów, zasiedlaniem dzikich miejsc, łowieniem i zabijaniem dzikich zwierząt wychodzimy wirusom naprzeciw. Wirusom takim, jak ten wywołujący chorobę KOVID-19.

- Gdy rozbieramy stary składzik, wokół pojawia się pełno pyłu. Gdy niszczymy las tropikalny, lecą wirusy, zauważył Quammen dodając, że taka nieodpowiedzialna działalność sprzyja przechodzeniu nieznanych wirusów na ludzi.

Dr Samuel Myers, naukowiec z harwardzkiego Wydziału Środowiska i Zdrowia oraz przewodniczący Stowarzyszenia Na Rzecz Zdrowia Planety przypomniał, że dzikie zwierzęta są ogromnym rezerwuarem zupełnie nam nieznanych patogenów. Z danych WHO wynika, że patogeny odzwierzęce odpowiadają za ponad 17% wszystkich chorób zakaźnych i są przyczyną ponad 700.000 zgonów rocznie. Jak donosi “Independent”, w latach 50-tych ubiegłego wieku pojawiło się nawet 30 nowych chorób zakaźnych. Do lat 80-tych liczba ta potroiła się.

- Epidemia HIV i eboli zaczęła się od jedzenia mięsa dzikich zwierząt. MERS i SARS przyszły z targowisk, na których sprzedaje się takie mięso. Na targach w Wuhan było niewiarygodnie dużo egzotycznych zwierząt. Zdaniem Myers`a problem jest znacznie szerszy i dotyczy kombinacji śladu ekologicznego człowieka i globalizacji.

– Gdy patogen przejdzie ze zwierzęcia na człowieka, dzięki transportowi lotniczemu nabywa niebywałej zdolności bardzo szybkiego szerzenia się po całym świecie.

Dr Sala uważa, że w tworzeniu prawa chroniącego przyrodę i zakazującego handlu dzikimi zwierzętami kluczową rolę odgrywają dzisiaj władze poszczególnych krajów.

- Pomóc mogą też różne przedsiębiorstwa. Świat produkuje wystarczająco dużo żywności dla 10 mld ludzi. Szkoda, że 1/3 z tego przepada w wyniku niegospodarności.

Walka ze zmianami klimatycznymi jest kluczowa, ponieważ wzrost globalnej temperatury stwarza idealne warunki do szerzenia się różnych chorób. Jak ostrzegają specjaliści, utrata bioróżnorodności przy ciągle rosnącej populacji świata- do 2050 roku będzie nas około 9,7 mld- oraz utrata źródeł pożywienia nie rodzą pytania czy dojdzie do następnej pandemii, ale kiedy do niej dojdzie.

- Jeśli zaczniemy kontrolować KOVID-19, będziemy szczęśliwi, że zdążyliśmy. Ale już 5 minut po odtrąbieniu sukcesu musimy zacząć myśleć o następnej epidemii, powiedział Quammen.

Według najnowszych danych portalu Worldofmeters.info, na całym świecie jest już 392.336 chorych na KOVID-19, 17.147 osób zmarło, a wyzdrowiało 103.393 (dane stale się zmieniają, od tłum.)

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama