NSZZ Solidarność żąda zamknięcia wszystkich sklepów

Reklama

wt., 03/24/2020 - 20:43 -- zzz

NSZZ Solidarność - czyli współczesne lotne brygady robotniczo-chłopskie nie zgodziły się na tymczasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę, aby zmniejszyć natężenie ruchu ze względu na epidemię covid-19. Władze NSZZ Solidarność wystosowały także ostry manifest o pilne zamknięcie wszystkich sklepów handlowych oraz wszystkich marketów budowlanych.

Apel ma związek z szalejącą pandemią koronawirusa i wprowadzeniem stanu epidemii. Związek zawodowy chce zamknięcia sklepów budowlanych Castorama, Leroy Merlin, OBI oraz sklepów Pepco i Media Expert. Takie działanie ma „zwiększyć ochronę życia i zdrowia pracowników i klientów”. Z przesłanego oświadczenia wynika, że zdaniem Solidarności właściciele sklepów oraz klienci robiący zakupy „są nieodpowiedzialni”.

Według autorów listu „to nie czas na zakupy”, a w sklepach budowlanych i handlowych nie ma artykułów pierwszej potrzeby, więc można je zamknąć. Natomiast handel w tego typu sklepach nazywają „świadomym i pełnym premedytacji wykorzystywaniem luki w przepisach”. Przedstawiciele związku krytykują ponadto zezwolenie na sprzedaż artykułów budowlanych i remontowych oraz zmiany w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Nie zabrakło również klasycznego odwołania się do Zachodu. Solidarność przywołuje przykład Francji, gdzie została zamknięta sieć sklepów Castorama.

Zamknięcie sklepów to problem dla ich pracowników, którzy bez pracy po prostu nie będą zarabiać. Co autorzy listu proponują w zamian dla pracowników sklepów? Postulują, by zmienić zasady przyznawania zasiłków opiekuńczych i objąć nimi również rodziców dzieci do 14 roku życia. To wszystko.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama