Atak Hanau ujawnia „truciznę” rasizmu w Niemczech, mówi Merkel

Reklama

czw., 02/27/2020 - 10:52 -- moderator3

Atak Hanau ujawnia „truciznę” rasizmu w Niemczech, mówi Merkel

Bandyta publikuje manifest online, zabija dziewięciu w shisha barach, po czym sam się zastrzela. Angela Merkel powiedziała, że ​​zamordowanie dziewięciu osób przez prawicowego ekstremistę ujawniło „truciznę” rasizmu i nienawiści w Niemczech. Mężczyzna, zidentyfikowany jako 43-letni Tobias Rathjen, przeprowadził ataki w dwóch barach w Hanau, miasteczku pod Frankfurtem, zanim zabił swoją matkę. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 10. Potem popełnił samobojstwo, podała policja.

Śledczy powiedzieli, że jest osobą z „głęboko rasistowskim nastawieniem”, powołując się na wideo i długi manifest opublikowany w mediach społecznościowych. Władze oświadczyły, że traktują ataki jako akt terroryzmu.

Prokuratorzy twierdzili, że wszystkich dziewięciu zabitych w barach wywodzi się ze środowisk imigranckich, a co najmniej pięciu pochodziło z Turcji, a kilka z nich było pochodzenia kurdyjskiego. Sześć innych zostało rannych, z których jeden miał obrażenia zagrażające życiu. Merkel obiecała, że państwo zajmie potępiające stanowisko z „siłą i zdecydowaniem” wobec tych, którzy próbują podzielić społeczeństwo.

Obrońcy praw migrantów w Niemczech powiedzieli, że ataki wskazują na powszechną obojętność państwa wobec prawicowego ekstremizmu, pomimo dowodów na to, że zjawisko rośnie.

„Jeśli ludzie będą milczeć wystarczająco długo, takie rzeczy się będą dziać” - powiedział Mehmet Daimagüler, prawnik ofiar skrajnie prawicowego terroryzmu. „Ludzie mówią nam, że nauczyli się od czasu Auschwitz, ale to pokazuje, że takie rozmowy to po prostu „bla, bla” ”.

Prokuratorzy federalni oświadczyli, że zajmą się śledztwem, co jest normalną praktyką w sytuacji popełnienia przestępstwa. Śledczy mają na celu ustalenie, czy działał sam, czy otrzymał wsparcie od osób lub grup. Tabloid Bild poinformował, że Rathjen skontaktował się z władzami, przedstawiając swoje teorie spiskowe zaledwie trzy miesiące temu. Zaprzecza to twierdzeniom, że nie był na ''celowniku'' agencji wywiadowczych.

6 listopada Rathjen napisał do niemieckiego prokuratora generalnego i wezwał władze do „zbliżenia się i skontaktowania się”. Część 19-stronicowego listu była praktycznie identyczna z chaotycznym manifestem opublikowanym na jego stronie internetowej, ale nie było jasne, czy zawiera jakiekolwiek groźby wobec mniejszości etnicznych, podała gazeta.

Jeśli list zostanie potwierdzony jako autentyczny pojawią się dalsze pytania, czy władze mogły interweniować, aby zapobiec śmiertelnemu atakowi.

Według policji, bandyta najpierw pojechał do baru szisza o północy, w Heumarkt w centrum Hanau, gdzie strzelił około osiem lub dziewięć raz. Po przejechaniu do drugiego baru o nazwie Arena na Kurt Schumacher Platz w zachodniej dzielnicy Kesselstadt i oddaniu kolejnych strzałów, pojechał do domu, gdzie zastrzelił swoją 72-letnią matkę, a następnie sam się zastrzelił.

Po gorączkowych poszukiwaniach z udziałem dziesiątek uzbrojonej policji i helikoptera policja została powiadomiona o jego zaparkowanym samochodzie w Kesselstadt i szybko dopasowała go do adresu. Około trzeciej nad ranem sąsiedzi usłyszeli wielki huk, gdy policja zdetonowała drzwi frontowe białego domu w zabudowie szeregowej, gdzie znaleźli ciało Rathjena i jego matki. Znaleźli także narzędzie zbrodni, powiedział rzecznik.

Policja oświadczyła, że ​​nie ma oznak, że byli zaangażowani inni sprawcy. W czwartek rano przeprowadzili wywiad z ojcem Rathjena, który podobno był w domu, kiedy Rathjen wrócił i któremu udało się uciec.

W 24-stronicowym manifeście i filmie Rathjen nakreślił swoje rasistowskie teorie , w tym przekonanie, że niektóre rasy powinny zostać wyeliminowane, a cudzoziemców, których nie można deportować z Niemiec, należy „zniszczyć”. Powiedział, że od urodzenia kierowały nim głosy, a następnie tajni agenci. Mówił także o wielu teoriach spiskowych, w tym o zamachu z 11 września przeprowadzonym przez państwo amerykańskie, i twierdził, że jest w stanie wpływać na taktykę gry narodowej reprezentacji Niemiec w piłce nożnej.

Claus Kaminsky, burmistrz Hanau, walczył ze łzami, opisując strzelanie jako „najgorsze, najsmutniejsze doświadczenie”, jakiego doświadczyło miasto od drugiej wojny światowej.

Stojący obok niego Volker Bouffier, premier kraju związkowego Hesja, powiedział, że większość ludzi czuje solidarność z ofiarami i ich rodzinami. Powiedział o ataku: „To wszystko zmienia. Nie tylko dla tego miasta, ale dla naszego kraju. ”

Zwracając się do osób pochodzących ze środowisk imigranckich, Bouffier powiedział: „Wiem, że się boisz… ale chcę ci powiedzieć, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przeciwdziałać nienawiści”.

Czuwanie przy świecach zaplanowano w całych Niemczech na czwartek wieczorem, aby oddać hołd zmarłym i przeciwstawić się rasizmowi.

Jeden ekspert powiedział, że agenci wywiadu krajowego uważają, że w Niemczech jest 24 000 prawicowych ekstremistów, z których 13 000 uważa się za potencjalnie niebezpiecznych.

Michael Ortmann powiedział NTV, że śledczy w Niemczech zbagatelizowli wzrost liczby prawicowych ekstremistów gotowych do popełnienia przemocy, poświęcając większość swoich zasobów na walkę z zagrożeniem terroryzmem islamistycznym.

W tym tygodniu niemieccy śledczy powiedzieli, że rozbili siatkę prawicowych ekstremistów, którzy planowali przeprowadzić masowe ataki na meczety w całych Niemczech. Policja powiedziała, że ​​człowiek, który uważany jest za przywódcę grupy, miał nadzieję wywołać wojnę domową.

Olaf Scholz, minister finansów i wicekanclerz, powiedział: „Nie można zaprzeczyć faktom, że 75 lat po zakończeniu nazistowskiej dyktatury prawicowy terror znów istnieje w Niemczech”.

Lars Klingbeil, sekretarz generalny SPD, młodszy partner koalicyjny w rządzie Merkel, powiedział, że zwykli Niemcy powinni przeciwstawić się nastrojom antyimigranckim.

 Merkel obiecała, że „zrobi się wszystko, aby zbadać okoliczności tych strasznych morderstw”. Powiedziała, że ​​rząd „i każda instytucja państwowa” „przeciwstawi się z całą naszą siłą i zdecydowaniem ludziom, którzy próbują podzielić Niemcy”.

 

 

 

Tłumaczenie: Ewelina Cendrowska

 

Autor: 
Redakcja The Guardian
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama