Patrick George Zaky pozostanie w egipskim więzieniu

Reklama

śr., 02/19/2020 - 13:23 -- koscielniakk

Sąd w Mansurze — na trwającym zaledwie 10 min. posiedzeniu — zdecy.dował o odrzuceniu wniosku o zwolnienie z więzienia Patricka George'a Zaky'ego, studenta Uniwersytetu w Bolonii. Został on aresztowany po przylocie do Egiptu pod zarzutem szerzenia wrogiej propagandy. „Nasz wniosek nie został uwzględniony przez sąd” – powiedział jeden z prawników chłopaka, Wael Ghaly


W starym Pałacu Sprawiedliwość w Mansurze, w delcie Nilu, miano rozważyć zasadność zastosowania aresztu zapobiegawczego wobec Zaky'ego. Studenta przywieziono do sądu w kajdankach; Na salę został wprowadzony przez policjanta, do którego był przykuty. Na pytanie dziennikarzy o to, jak się czuje, odpowiedział: „wszystko w porządku”.  Wydaje się być w dobrej kondycji.

Jako że wniosek adwokatów ‒ którzy kontestowali piętnastodniowy areszt zastosowany wobec chłopaka 8 lutego ‒ został odrzucony, teraz pozostaje jedynie czekać na następną audiencję, która odbędzie się 22 lutego. To właśnie wtedy sędziowie zdecydują, czy zatrzymać Zaky'ego na kolejne 15 dni w celu kontynuowania śledztwa, czy go zwolnić.

„Mieliśmy nadzieję, że dzisiejsza decyzja sądu będzie inna. Były sygnały, że posiedzenie może zakończyć się dla nas pomyślnie: na sali zjawiło się mnóstwo egipskich i zagranicznych dziennikarzy, byli też liczni dyplomaci, w tym włoscy, jednak na nic się to nie zdało” – powiedział w wywiadzie dla ANSA Riccardo Noury, rzecznik Amnesty International Italia. „Teraz będziemy prowadzić jeszcze bardziej zdecydowaną i ożywioną kampanię”. Mając na uwadze nadchodzące posiedzenie sądu, które odbędzie się 22 lutego i rozumiejąc wagę decyzji, jaka ma na nim zapaść, „będziemy jeszcze bardziej zdeterminowani”.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

ansa.it

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama