Luksemburg wszczyna inicjatywę w EU, aby uznać Palestynę za państwo

Reklama

ndz., 02/16/2020 - 20:57 -- zzz

Jerozolima zaniepokojona tym, że niektóre kraje europejskie zainicjują ruch w odpowiedzi na plan Trumpa, wzywa do większego zaangażowania w wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego; Ministrowie spraw zagranicznych UE, którzy spotkają się w poniedziałek, mogą wydać wspólne oświadczenie potępiające amerykański plan na Bliski Wschód

„Luksemburski minister spraw zagranicznych Jean Asselborn stoi za inicjatywą” - powiedzieli urzędnicy, wskazując na wydarzenie, które miał zorganizować w niedzielę, aby zabezpieczyć porozumienia swoich odpowiedników z Portugalii, Finlandii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Malty, Szwecji i Słowenii.

עמנואל מקרון נשיא צרפת ו מחמוד עבאס אבו מאזן

Francuski prezydent Emannuel Macron z prezydentem Palestyny ​​Mahmoudem Abbasem w Ramallah w zeszłym miesiącu

( Zdjęcie: AFP )

 

Urzędnicy wyrazili zaniepokojenie, że nawet jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w niedzielę, niektóre kraje europejskie będą wypowiadać się przeciwko planowi Trumpa - być może nawet sugerując reakcję operacyjną - i będą wzywać do większego zaangażowania UE w wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Ministrowie spraw zagranicznych UE mieli zwołać poniedziałek na regularne comiesięczne spotkanie, podczas którego konflikt na Bliskim Wschodzie miał być omawiany po raz drugi od tylu miesięcy. Urzędnicy izraelscy obawiają się, że pod koniec spotkania zostanie podjęta silnie sformułowana reakcja na plan.

Pierwotna odpowiedź UE na plan Trumpa przyszła w oświadczeniu wzywającym do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe i poprzednie rezolucje ONZ, biorąc pod uwagę uzasadnione obawy i aspiracje zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków.

בריסל בלגיה האיחוד האירופי נפרד מ בריטניה ברקזיט

Parlament Europejski, Bruksela

( Zdjęcie: AP )

Nowo mianowany szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell wydał na początku tego miesiąca oświadczenie ostrzegające Izrael przed potencjalnymi sankcjami UE w przypadku przeprowadzenia jednostronnej aneksji Zachodniego Brzegu po tym, jak plan Trumpa wezwał Izrael do zachowania wszystkich swoich osiedli na Zachodnim Brzegu w ramach umowa pokojowa z Palestyńczykami.

Premier Benjamin Netanjahu i jego sojusznicy polityczni ślubowali aneksować osiedla na Zachodnim Brzegu wraz ze strategiczną Doliną Jordanu kilka godzin po tym, jak Trump odsłonił swój plan, ale szybko wycofali się w obliczu amerykańskiej opozycji.

Oświadczenie Borrella zostało potępione przez Jerozolimę, która ostrzegła, że ​​UE zostanie zmarginalizowana w jakichkolwiek przyszłych negocjacjach, biorąc pod uwagę fakt, że de facto minister spraw zagranicznych europejskiego organu „zdecydował się użyć groźnego języka wobec Izraela zaledwie kilka godzin po wizycie w Teheranie”.

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזל בורל i נשיא איראן חסן רוחאני

Spotkanie szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella z prezydentem Iranu Hassanem Rouhani w Teheranie

( Zdjęcie: AP )

Borrell wybrał Iran jako swoją pierwszą zagraniczną podróż po objęciu nowej roli.

W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Jerozolimie poinstruowało wysłanników Izraela w Europie, aby zwrócili się do swoich rządów przyjmujących w celu powstrzymania ich od przyłączenia się do jakiejkolwiek inicjatywy potępienia planu Trumpa. Ale spór pracowniczy w ministerstwie oznacza, że ​​dyplomaci mogą nie być w stanie wykonać tej dyrektywy.

Autor: 
Itamar Eichner|
Źródło: 

ynetnews.com

Polub Plportal.pl:

Reklama