Izraelski dziennik o wizycie prezydenta Riwlina w Polsce

Reklama

śr., 01/29/2020 - 08:55 -- zzz

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin "zdecydował się nie naginać historii i przypomniał Polakom o ich zbrodniach podczas II wojny światowej, nawet kosztem zasad grzeczności" - ocenia izraelski dziennik "Haarec", komentując poniedziałkową wizytę Riwlina w Polsce.

"Riwlin stanął w obronie prawdy historycznej w Polsce" - komentuje "Haarec" wystąpienie izraelskiego szefa państwa przed głównymi uroczystościami z okazji 75-lecia wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

"Pozostaje zastanowić się, czemu w zeszłym tygodniu pozwolił Rosji przepisać historię w Yad Vashem" - zauważa gazeta, nawiązując do czwartkowych uroczystości w Jerozolimie, organizowanych przez bliskiego prezydentowi Rosji oligarchę Mosze Kantora.

75. ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ. GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI

27 stycznia 1945 roku wyzwolony został nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W 75. rocznicę, na terenie byłego kacetu, zorganizowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Ich bohaterami było około 200 byłych więźniów i ocalonych z Zagłady. Główne przesłanie wygłosiło czworo byłych więźniów niemieckich obozów: Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski i Stanisław Zalewski.

W poniedziałek po południu rozpoczęła się główna ceremonia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jej bohaterami było około 200 byłych więźniów i ocalonych z Zagłady. Wystąpień czworga z nich wysłuchali przedstawiciele 60 krajów i organizacji międzynarodowych. Uroczystość odbyła się w ogromnym namiocie ustawionym przy bramie wejściowej byłego Auschwitz II-Birkenau w taki sposób, że front historycznej budowli znalazł się w jego wnętrzu. Może on pomieścić ok. 3 tys. osób.

Szczególna jedna wypowiedź

"Haarec", podobnie jak inne dzienniki i portale izraelskie, odnotowuje spotkanie prezydentów Polski i Izraela oraz obszerne fragmenty ich przemówień. Szczególnie podkreślana jest wypowiedź Riwlina o tym, "że w czasie wojny naród polski walczył bohatersko i odważnie z nazistowskimi Niemcami, ale pamiętamy też, że wielu członków narodu polskiego przyjęło inną postawę i przykładało rękę do mordu na Żydach".

Przywoływane są też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który tłumaczy powody swojej nieobecności na uroczystości w Jerozolimie oraz niezgodę Polski na "pomijanie udziału Polaków pośród aliantów w walce przeciwko hitlerowskiemu, niemieckiemu najeźdźcy", co miało miejsce podczas tej uroczystości.

Stosunki polsko-izraelskie

Dziennik "Maariw" zauważa, że prezydent Riwlin przyjechał do Polski, aby "załagodzić napięcia" między Polską i Izraelem. Dlatego wyraził "ubolewanie z powodu pogorszenia stosunków między państwami w związku ze sprawami historycznymi" i podkreślił, że "taka dyskusja powinna odbyć się między historykami i ekspertami". Według gazety, spotkanie obu przywódców strona izraelska określiła jako "pozytywne".

"Israel Hajom", najpoczytniejszy dziennik izraelski, pisze jeszcze o zaproszeniu prezydenta Dudy do Jerozolimy, wystosowane przez prezydenta Riwlina.

Media odnotowują również fakt złożenia wieńców pod pomnikiem Witolda Pileckiego przez obu szefów państw i przybliżają czytelnikom sylwetkę polskiego bohatera.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama