Sekrety Lukrecji Borgii

Reklama

sob., 01/25/2020 - 20:13 -- Anonim (niezweryfikowany)

Na temat Lukrecji Borgii – córki papieża Aleksandra VI oraz siostry okrytego złą sławą Cesarego Borgii [„złą sławę” zawdzięcza on przede wszystkim kalumniom rozpowszechnianym przez jego przeciwników politycznych – przyp. tłum.] opowiadano okropne rzeczy, już w czasach, gdy była ona jeszcze małą dziewczynką. Najczęściej były to niczym nieuzasadnione pomówienia. Historycy nigdy nie znaleźli bowiem dowodów, potwierdzających ich prawdziwość.

W 1498 roku rozeszła się natomiast wieść, tym razem prawdziwa, że Lukrecja – której małżeństwo z Giovannim Sforzą zostało unieważnione rok wcześniej z powodu impotencji małżonka – urodziła nieślubne dziecko. Ród Borgiów próbował zatuszować skandal typowym dla siebie metodami, ale wysiłki te nie przyniosły rezultatów.

Ojcem dziecka był młody Hiszpan, zaufany sługa papieża, Pedro Calderòn. Jego ciało wyłowiono z Tybru na kilka dni przed narodzinami syna Lukrecji. Zdaje się, że nie ma sensu zastanawiać się nad tym, kto mógł zlecić zabójstwo, wiedząc, że tego typu działania były niemal rutyną dla Cesarego Borgii; ktokolwiek mu zawadzał, albo zwyczajnie mu się nie podobał, zwykle tracił życie w nieprzyjemnych okolicznościach.

Co więcej, trzy lata później Aleksander VI wydał bullę, w której stwierdzał, iż to on jest ojcem dziecka, podsycając w ten sposób plotki o kazirodczej relacji z Lukrecją. Wydawałoby się – i tryb przypuszczający jest uzasadniony, gdy mowa o członkach rodziny uważanej za najbardziej zdeprawowaną w historii włoskiego renesansu – że papież chciał raczej chronić nadszarpniętą reputację córki i umożliwić jej bezproblemowe wstąpienie w związek małżeński z Alfonsem d'Este, księciem Ferrary.

Autor: 
Maria Paola Macioci/Tłum. Katarzyna Berto
Polub Plportal.pl:

Reklama