Królowe Włoch: historia Margherity i Eleny

Reklama

sob., 01/25/2020 - 16:19 -- koscielniakk

Zwykle kobiety z dynastii sabaudzkiej odnosiły większe sukcesy i budziły większą sympatię niż mężczyźni z tego królewskiego rodu. Potrafiły nawet zjednać sobie przychylność tych, którzy otwarcie manifestowali swoje antymonarchistyczne poglądy. Szczególnie szanowanymi i powszechnie kochanymi były królowa Margherita oraz jej synowa królowa Elena. Obie monarchinie odznaczały się ogromną wrażliwością na drugiego człowieka i potrafiły, co jest powszechnie znanym faktem, w trudnych i bolesnych czasach być blisko tych, którzy cierpieli najbardziej.

Wystarczy wspomnieć, że w czasie trwania pierwszej wojny światowej, królowa Elana zdecydowała o zamianie Pałacu Kwirynalskiego w Terytorialny Szpital Polowy nr 1., a Pałacu Margherita w placówkę szpitalną nr 2. Gdy jeden z medyków próbował przestrzec kobietę przed niebezpieczeństwem dla zdrowia związanym z obecnością bakterii w pałacu, władczyni odważnie odpowiedziała: „ja wierzę tylko w istnienie jednego wirusa – wirusa strachu”. 

Kiedy w 1908 roku Messyna została dotknięta tragicznym trzęsieniem ziemi, Elena poświęciła się ratowaniu poszkodowanych. Jej zaangażowanie na rzecz potrzebujących oraz wrażliwość humanitarna została doceniona, w efekcie czego w 1937 r. papież Pius XI uhonorował monarchinię Złotą Różą.

Trzeba pamiętać, że przed Eleną, także królowa Margherita nigdy nie zaniedbywała swoich obowiązków wynikających z bycia kobietą i władczynią, naznaczając każde swoje działanie dbałością o dobro innych ludzi. W 1882 r. ruszyła na pomóc mieszkańcom regionu Veneto, zalanego przez rzekę Adige, natomiast dwa lata później z poświęceniem wspierała neapolitańczyków, których dotknęła epidemia cholery.

Autor: 
Maria Paola Macioci/Tłum. Katarzyna Berto
Polub Plportal.pl:

Reklama