Kobiety Leonarda da Vinci: kim były Mona Lisa i Dama z łasiczką?

Reklama

sob., 01/25/2020 - 15:47 -- koscielniakk

Dama z łasiczką i Mona Lisa, znana również jako La Gioconda, są najbardziej znanymi, tajemniczymi i budzącymi kontrowersje kobiecymi portretami, które wyszły spod pędzla Leonarda da Vinci. Dwuznaczne spojrzenia postaci, nietypowe pozy, mity, które przez wieki narosły wokół obrazów sprawiają, że twarze obu uwiecznionych na płótnach dam są najbardziej podziwianymi, najczęściej badanymi oraz najbardziej „zdesakralizowanymi” dziełami sztuki w historii.

 

Liczne zagadki narosłe przez wieki wokół obrazów, do dnia dzisiejszego nie doczekały się rozwiązania. Jedno natomiast wiemy na pewno: znamy tożsamość kobiet sportretowanych przez renesansowego geniusza. Zobaczmy, kim były i czym zajmowały się najbardziej znane „kobiety Leonarda”.

Cecilia Gallerani, uwieczniona z białą, puszystą łasiczką w ramionach, była faworytą Lodovica II Moro, z którym miała syna o imieniu Cesare. Leonardo namalował jej portret w Mediolanie, około 1479 r., kiedy dziewczyna miała piętnaście lat. Łasiczka, symbol łagodności i życzliwości, stanowiła natomiast emblemat cnót młodej damy. Co więcej, Gallerani, znana miłośniczka muzyki oraz literatury, miała znaczy wpływ na rozwój kultury swojej epoki.

Bezceremonialnie odalona z dworu Lodovica II Moro z powodu zawarcia przez niego małżeństwa, wyszła za mąż za hrabiego Lodovica Carminatiego, zwanego Bergamino. Ich dom szybko stał się miejscem spotkań artystów, poetów i literatów.
Cecilia zmarła w 1536 r., w wieku 63 lat.

Co natomiast możemy powiedzieć o Mona Lisie, najbardziej znanej kobiecie w historii sztuki?

Lisa Gherardini, znana również jako Lisa del Giocondo, należała do arystokratycznej florenckiej rodziny. Urodziła się w 1479 roku, a zmarła w 1542, choć co do tej daty uczeni mają wątpliwości, gdyż niektórzy uważają, iż kobieta w chwili śmieci miała 71 lub 72 lata.
Kobieta poślubiła zamożnego mężczyznę, Francesco del Giocondo. Miała z nim piątkę dzieci, a także wychowywała Bartolomeo – syna Francesca z pierwszego małżeństwa.

Portret Lisy można podziwiać w paryskim Luwrze.

Autor: 
Maria Paola Macioci/Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

pilloledistoria.it

Polub Plportal.pl:

Reklama