Marsala – piękna, biała klacz Giuseppe Garibaldiego

Reklama

pt., 01/24/2020 - 13:34 -- Anonim (niezweryfikowany)

Opisując postać i osobowość  Giuseppe Garibaldiego rzadko wspomina się, że był on wielkim miłośnikiem zwierząt i chętnie angażował się w działalność dobroczynną na ich rzecz. Stąd nie wszyscy wiedzą, że wśród jego licznych zasług można także wymienić powołanie do życia Królewskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt (wł. Società Reale per la protezione degli animali). Organizacja powstała w 1871 roku w Turynie, a do jej ufundowania zainspirowała Garibaldiego angielska hrabina Anne Winter. Z czasem Towarzystwo przekształciło się w Ente Nazionale Protezione Animali (Enpa), czyli w Państwową Organizację Ochrony Zwierząt, której działalność miała stanowić praktyczny dowód miłości bohatera walk o wolność w Europie i Ameryce do braci mniejszych.

Garibaldi był również ogromnie przywiązany do swojej białej (w rzeczywistości raczej jasnoszarej) klaczy Marsali, nazwanej tak na cześć markiza Sebastiana Giacalone Angileriego, który podarował zwierzę bojownikowi o zjednoczenie Włoch, jak tylko przybił on do wybrzeży Sycylii w miasteczku Marsala.

Wspaniała, niezwykle piękna klacz wiernie towarzyszyła swojemu panu w trudach i bojach sycylijskiej wyprawy. Po zakończeniu kampanii na wyspie, Marsala została wysłana do Caprery na Sardynii, gdzie zakończyła życie. Po dziś dzień miejsce pochówku klaczy, nakryte kamieniem, znajduje się tuż obok nagrobka jej ukochanego właściciela.

Autor: 
Maria Paola Macioci/Tłum. Katarzyna Berto
Polub Plportal.pl:

Reklama