WEDŁUG PIS W SPRAWACH PODATKOWYCH PRAWO MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ

Reklama

pon., 01/13/2020 - 20:38 -- zzz

Z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania wynika, że w PIT prawo może sięgać do okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". To podejście sprzeczne z zasadami – grzmią eksperci.

Jak czytamy, chodzi o optymalizacje podatkowe i klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Weszła ona w życie 15 lipca 2016 r. Rada uznała jednak, że odnośnie do PIT klauzulę można stosować również za okres sprzed jej obowiązywania.- Naszym zdaniem klauzulę można zastosować do korzyści powstałych w 2016 r., bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli art. 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 r. - powiedział "DGP" Rafał Iniewski, członek rady.

Gazeta przypomina, że opinia dotyczy sprawy trójki podatników, którzy w kwietniu zamknęli optymalizację podatkową. Wykorzystując przepisy, legalnie sprzedali udziały bez podatku. Takim praktykom (choć legalnym) ma przeciwdziałać klauzula. Tyle że weszła w życie w połowie roku, a więc - zdaniem ekspertów podatkowych - nie można jej stosować do okresów wcześniejszych. Innego zdania była rada, która stanęła po stronie fiskusa.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Jak pisze "DGP", w skład rady wchodzą m.in. eksperci, w tym profesorowie prawa specjalizujący się w podatkach. Jest to niezależny organ. Miała chronić podatników przed uznaniowym podejściem fiskusa do stosowania klauzuli. Najnowsze opinie są pierwszymi, jakie wydała. Jednak eksperci są nimi rozczarowani. Rada zwróciła co prawda uwagę, że ma wątpliwość, czy wsteczne zastosowanie klauzuli nie naruszy konstytucji, ale – jak ocenia dr hab. Hanna Filipczyk z Enodo Advisors – wywód rady w tej kwestii jest asekuracyjny, a nawet niejasny.

Opiniując w sprawie tego przypadku, rada dała zielone światło dla stosowania klauzuli – również wstecz – za cały 2016 r. A jak oceniają doradcy, jest bardzo wielu podatników, którzy na początku 2016 r. zamykali optymalizacje podatkowe.

Więcej na ten temat w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

Dziennik Gazeta Prawna/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama