BRUTALNY SZTURM FRANCUSKIEJ POLICJI NA PROTESTUJĄCYCH SĘDZIÓW I ADWOKATÓW

Reklama

sob., 01/11/2020 - 22:17 -- zzz

Media społecznościowe obiegają kolejne nagrania pokazujące brutalność policji wobec protestujących Francuzów. Wśród poszkodowanych są również francuscy sędziowie. "Wysyłamy list otwarty do Komisji Europejskiej z wnioskiem o natychmiastową interwencję" - poinformował europoseł Patryk Jaki.

Temat przemocy stosowanej przez francuskie służby porządkowe jest podnoszony w sieci od miesięcy. Obecnie w całym kraju trwają strajki generalne związane z forsowaną przez prezydenta kraju Emmanuela Macrona reformą emerytalną. Sprzeciw społeczny spotyka się ze zdecydowaną reakcją mundurowych. W ostatnich dniach ci ostatni starli się nawet z manifestującymi sędziami i adwokatami.

Na jednym z filmów widać, jak kilkudziesięciu żandarmów wypycha prawników z hallu Sądu Apelacyjnego, jednego z budynków w obrębie Palais de Justice (Pałac Sprawiedliwości) w Paryżu. Wideo poruszyło internautów. Teraz w sprawie postanowili również zainterweniować europosłowie PiS Patryk Jaki i Beata Kempa.

Znalezione obrazy dla zapytania Images insolites de plusieurs #gendarmes en train de faire une "mêlée", agglutinés contre des

Znalezione obrazy dla zapytania Images insolites de plusieurs #gendarmes en train de faire une "mêlée", agglutinés contre des

Napisali list do komisarz Very Jurowej i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w którym wnioskują o natychmiastową interwencję ws. wydarzeń we Francji oraz debaty na temat praworządności w tym kraju. "Wobec kolejnych fizycznych ataków państwa na obywateli, a wczoraj na prawników i adwokatów w sądzie we Francji, wysyłamy list otwarty" - poinformował na Facebooku Patryk Jaki.

"Było to już kolejne, po brutalnych pacyfikacjach protestów tzw. 'żółtych kamizelek', nadużycie francuskiego państwa. Takie zachowanie było nie tylko nieproporcjonalne do zagrożenia, ale również uderzało w fundamentalne prawa Unii Europejskiej" - podkreślił europoseł.

Patryk Jaki stwierdził, że w Polsce również sędziowie protestują, a co więcej, nie mają do tego prawa i angażując się w antyrządowe wiece "łamią konstytucję". "A mimo to, polski rząd podjął decyzję, że udzieli manifestacji (z którą się głęboko nie zgadza) ochrony, a nie użyje siły, jak to miało miejsce we Francji" - podkreślił Jaki.

Przypomnijmy, że o brutalności francuskich służb zaczęło być głośno podczas protestów "żółtych kamizelek". Sieć obiegły wtedy nagrania, jak policjanci zrzucają z wózka inwalidzkiego osobę niepełnosprawną, ciągną kobiety za włosy czy kopią starszego mężczyznę. Od gumowych kul rannych zostało wiele osób, a zdaniem protestujących w wyniku interwencji policji co najmniej dziesięciu demonstrantów zmarło.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

wp/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama