ROSJA I BRUKSELA BLOKUJĄ PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ? NADAĆ INWESTYCJI CHARAKTER OBRONNY NATO

Reklama

pon., 12/02/2019 - 11:02 -- zzz

- Główny wykonawca instaluje się na placu budowy, nie mamy żadnych opóźnień - mówi w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku" minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk o pracach związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Nie wykluczył, że Rosja nadal lobbuje przeciwko tej inwestycji.


- Zagrożenie ekologiczne poprzez budowę przekopu jest wyssane z palca i jest wyłącznie politycznym oddziaływaniem w tym zakresie - ocenił Gróbarczyk. Jak dodał, Polska jest w tej sprawie w kontakcie z Brukselą.

- W poprzednich miesiącach przygotowaliśmy szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie. Mamy absolutną zgodność prawną - zarówno jeśli chodzi o prawo polskie, unijne, jak i chociażby wymogi, obostrzenia środowiskowe - zaznaczył minister.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk /PAP
Minister zwrócił uwagę, że Komisja Europejska wystąpiła ze swoimi zaleceniami o wstrzymaniu prac, gdy unijnego komisarza nie było - a to z powodu niewybrania jeszcze Komisji Europejskiej po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Nie mamy żadnych powodów, żebyśmy musieli się wstrzymywać w tym zakresie. A w związku z tym, że komisarza nie było, to ta aktywność wydaje się w tym przypadku nadgorliwością, albo po raz kolejny mamy do czynienia z lobbystycznym działaniem Federacji Rosyjskiej" - zaznaczył Gróbarczyk.

"Nasz Dziennik" przypomina, że o działaniach Rosji zmierzających do zablokowania przekopu Mierzei Wiślanej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej sygnalizował już w kwietniu.


Jak mówią eksperci, jeśli Rosja i Bruksela będą nadal blokować polską inwestycję przekopu Mierzei Wiślanej, to rząd przekwalifikuje ją na strategiczną inwestycję o charakterze obronnym NATO.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama