INFLACJA SZALEJE. DODRUK PUSTEGO PIENIĄDZA IDZIE PEŁNĄ PARĄ

Reklama

sob., 11/30/2019 - 08:08 -- zzz

 

Milton Friedman powiedział, że inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy. NBP nieugięcie stoi na stanowisku, że szybki wzrost inflacji w Polsce nie jest powodem do zmartwień. To nic innego jak zaklinanie rzeczywistości. Dodruk pieniędzy to zwykłe oszustwo, które powinno być tak samo karane, jak produkcja fałszywych pieniędzy.

W listopadzie ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. To oznacza koniec kilkumiesięcznych spadków inflacji.

Dane publikowane przez GUS nie zaskoczyły. Ekonomiści spodziewali się, że ceny wzrosną w listopadzie o 2,6 proc. i tak było w rzeczywistości. GUS podał tak zwany szybki szacunek wskaźnika inflacji. W porównaniu z październikiem ceny były o 0,1 proc. wyższe.

Wg szybkiego szacunku, w listopadzie 2019 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z tym samym miesiącem 2018 r. wzrosły o 2,6% (wskaźnik cen 102,6).

Jeszcze w październiku inflacja zeszła jednak do 2,5 proc., spadając drugi miesiąc z rzędu. Powrót wskaźnika do wartości z września oznacza, że tendencja do podwyżek cen sie nasiliła.

Głównymi odpowiedzialnymi za wzrost w listopadzie są ceny żywności - poszły w ciągu roku w górę o 6,5 proc., a w ciągu miesiąca o 0,3 proc. Spadły ceny paliw o 5,5 proc. rdr (wzrost o 0,1 proc. w skali miesiąca) oraz energii o 1,7 proc. (wzrost o 0,2 proc. w skali miesiąca).

Ale w tym ostatnim przypadku nie mamy się co cieszyć. Od przyszłego roku musimy się przygotować na podwyżki rzędu nawet 30-40 proc., bo kończy się ustawa o rekompensatach dla dystrybutorów prądu.

 

Wzrost cen konsumpcyjnych do 2,6 proc. rdr to nieznacznie powyżej celu inflacyjnego NBP w wysokości 2,5 proc. NBP przewiduje co prawda widełki +/- 1 proc., czyli nawet jak dojdzie do 3,5 proc. to będzie w przyjętych ramach, ale jej dalszy wzrost może budzić niepokoje w Radzie Polityki Pieniężnej. Ewentualny wzrost stóp procentowych skończyłby się wyższymi ratami kredytów.

Autor: 
zzz
Źródło: 

money/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama