Sztuka i kultura Sycylii. Między greckimi świątyniami a znanymi pisarzami

Reklama

pt., 11/15/2019 - 21:18 -- Anonim (niezweryfikowany)

Kiedy myślimy o sycylijskiej kulturze i sztuce, przychodzą od razu na myśl wspaniałe starożytne greckie świątynie w Selinunte, Segeście czy Agrigento, greckie antyczne teatry w Taorminie oraz Syrakuzach. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Sycylia zawsze pełniła rolę pośrednika w kontaktach Wschodu z Zachodem, co znalazło odbicie w sztuce, jaka rozwinęła się na wyspie. Fenickie, arabskie i bizantyjskie zabytki, wykopaliska oraz dzieła sztuki sąsiadują tu z rzymskimi mozaikami i willami, normańskimi zamkami oraz katedrami, a także barokowymi miastami.

Świątynie, mozaiki i historyczne zabytki Sycylii

Na Sycylii nie brakuje historycznych zabytków, pochodzących w różnych epok. Najstarsze ślady ludzkiej kultury zachowane na wyspie datuje się na VI w. p.n.e., kiedy to Fenicjanie i Sykulowie, rdzenni mieszkańcy Sycylii, stworzyli ogromne nekropolie, w tym sławne cmentarzysko w Pantalice. W kolejnych stuleciach to przede wszystkim Grecy kształtowali oblicze sycylijskiej architektury. W greckich miastach Wyspy takich jak Naxos, Taormina, Syrakuzy, Selinunte czy Agrigento można oglądać antyczne świątynie; wiele z nich jest zachowana w znacznie lepszym stanie, niż te znajdujące się w Grecji.
Co więcej, nie tylko rzeźby, monety dotarły razem z antycznymi Grekami na Sycylię, ale również sławni filozofowie i matematycy, tacy jak Archimedes.

Z kolei dziedzictwo Rzymian zostało zachowane w postaci amfiteatrów, term i willi, ozdobionych unikatowymi mozaikami, jak te z Villa del Casale na Piazza Armerina. Sztuka tworzenia mozaik, sięgającą czasów Imperium Bizantyńskiego, odgrywała ważną rolę również w późnej dobie normańskiej, co widać na przykładzie zachwycających mozaik z Palermo czy Cefalù. Co więcej, z epoki normańskiej, a potem z czasów obecności Hiszpanów na wyspie, pochodzi wiele gotyckich katedr, budowanych w dużych miastach.

O ile Sycylia nie może się pochwalić dużą liczbą renesansowych zabytków, o tyle liczne miasta Wyspy zachwycają barokowym stylem.
Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z 1693 r. wiele z nich zostało bowiem  zaprojektowanych i zbudowanych od podstaw właśnie w barokowym duchu. Jedne z najpiękniejszych to Noto, Acireale, Avola, Grammichele i Pachino.

 

Sycylijskie malarstwo i literatura

Mimo że Sycylia od zawsze inspirowała  artystów, to wydała stosunkowo niewielu mistrzów o światowej sławie. Warto wspomnieć o Antonello da Messina (1430 - 1479) i Renato Guttuso (1912 - 1987). Do dziś Antonello jest uważany za tego artystę, który przekazał weneckim mistrzom tajniki użycia farb na bazie żywicy. Ponadto jego wyobrażenia Zwiastowania można podziwiać w Messinie, Palermo, Syrakuzach, a także w Niemczech i Austrii. Renato Guttuso natomiast był dwudziestowiecznym artystą zaangażowanym w życie polityczne, który poświęcił się malarstwu spod znaku realizmu politycznego.

Nawet jeśli Wyspie nie dane było być ojczyzną licznych artystów plastyków, to przyszło na niej na świat kilku znakomitych pisarzy, takich jak Giovanni Verga (1840 - 1922), Luigi Pirandello (1867 - 1936), Giuseppe Tomasi di Lampedusa (1896 - 1957) i Leonardo Sciascia (1921 - 1989), a to tylko najbardziej znani z dużego grona utalentowanych sycylijskich literatów.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

zainoo.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama