ROSJA W CIĄGU 48 GODZIN WYŚLE WOJSKO PRZECIWKO TURECKIM BARBARZYŃCOM

Reklama

ndz., 10/13/2019 - 19:44 -- zzz

Kurdowie zawarli porozumienie z Syrią i Rosją. Już niedługo syryjskie siły rządowe mają wejść do miast Kobane i Manbidż w miejsce Amerykanów. Wojska USA wycofały się stamtąd z obawy przed ofensywą.

 

 

Porozumienie zostało zawarte między Kurdami a Rosją i rządem Syrii z prezydentem Baszarem al-Asadem na czele. Kurdowie liczą, że dzięki temu uda im się powstrzymać zajęcie dwóch miast – Kobane i Manbidż przez Turcję.

Jak podają syryjskie media, wojska mają wkroczyć na te tereny w ciągu najbliższych 48 godzin. Dziś wycofali się stamtąd żołnierze Stanów Zjednoczonych. Powodem ich rezygnacji była obawa przed turecką ofensywą.

Kobane znajduje się w przygranicznym pasie o szerokości około 30 km. Jego zajęcie to jeden z głównych celów Turcji. Kobane to miasto bardzo istotne ze względu na wielomiesięczną obronę przed państwem islamskim w latach 2014 i 2015.Ostatecznie udało się wygrać Kurdom, co uznaje się za punkt zwrotny w wojnie z ISIS.

Rozwój wydarzeń na północy Syrii

W ubiegłym tygodniuTurcja ogłosiła, że rozpoczęła ofenzywę przeciwko Kurdom w Syrii. 

Unia Europejska wezwała Turcję do powstrzymania ofensywy destabilizującej cały region.

Kurdowie określili decyzję prezydenta USA o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z północnej Syrii jako "cios w plecy". Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone nie dały Turcji zielonego światła na ofensywę w Syrii, jednak zaznaczył, że Ankara ma "usprawiedliwione interesy bezpieczeństwa". 

Erdogan zapowiada, że na terenach, które zamierza odbić z rąk Kurdów, planuje osiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. Ankara walczy z Kurdami, ponieważ uważa YPG za organizację terrorystyczną.

 

Znalezione obrazy dla zapytania turcja kontra kurdowie

Tereny zamieszakane przez Kurdów

Wczoraj zginęła przywódczyni jednej z kurdyjskich partii. Hewrin Chalaf – sekretarz generalna Partii Przyszłości Kurdyjskiej miała zostać zabita w zasadzce dokonanej przez bojowników ISIS. Oficjalny komunikat władz kurdyjskich, wydany po południu (LINK) informuje, że Chalaf i jej kierowca zostali wyciągnięci z samochodu i niezwłocznie zastrzeleni.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama