POLSKA MA NAJGORSZE PRAWO PODATKOWE W EUROPIE I JEST NAJMNIEJ PRZYJAZNYM KRAJEM DLA BIZNESU

Reklama

pon., 10/07/2019 - 21:27 -- zzz

Polska ma najgorsze prawo podatkowe w Europie, a przepisy i ich interpretacje – nie zmieniają się raz czy dwa razy do roku, ale co dwa dni. Rząd i administracja państwowa potrafiły zaskoczyć przedsiębiorców nawet w wakacje, zmieniając certyfikat JPK_VAT na trzy dni przed terminem składania deklaracji, czyli 3 sierpnia w piątek.

Zdaniem Prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego, Polacy muszą się dostosować, bo "Jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się po prostu do niej nie nadaje. (...) Jeżeli ktoś we współczesnej Europie, współczesnej Polsce nie jest w stanie działać efektywnie, (...) to po prostu powinien zająć się czymś innym".

Najbardziej konkurencyjny system ma Estonia. Takie wyniki przedstawiła amerykańska organizacja Tax Foundation w najnowszym rankingu "International Tax Competitiveness Index 2019".

Polska zajęła w nim 35. miejsce na 36 krajów OECD. Zestawienie pokazuje, które kraje mają najbardziej i najmniej przyjazne biznesowi i inwestycjom systemy. 

Estoński przedsiębiorca na obsługę podatków poświęca 10 godzin rocznie. Dla porównania Polakom zajmuje to aż 260 godzin. W ten sposób rząd zniechęca Polaków i zagranicę do inwestowania w Polsce, na co wskazują m. in. przedstawiciele jednego z funduszy amerykańskich.

Polskie firmy poświęcają na obsługę podatków konsumpcyjnych (VAT) - aż 172 godziny w ciągu roku. Najlepsza pod tym względem jest Szwajcaria. Tu firmy na rozliczanie VAT poświęcają jedynie osiem godzin rocznie. Średnia w OECD to 54,1 godziny.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama