IRAN ZREZYGNOWAŁ Z ROZLICZEŃ W SYSTEMIE SWIFT

Reklama

śr., 09/18/2019 - 07:08 -- zzz

Iran zrezygnował z korzystania z globalnego systemu komunikatów finansowych „SWIFT” . Podpisana umowa (SEPAM) z Rosją zapewni Iranowi niezależność finansową od USA i EU. 

W przeszłości USA i EU blokowali rachunki bankowe niepokornym krajom, konfiskując bezpowrotnie miliardowe aktywa. To samo działo się ze zdeponowanym złotem. W ten sposób Libia straciła setki miliardów USD.

Hemmati wskazał na niedawne przystąpienie Islamskiej Republiki Iranu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) i stwierdził: „wykorzystanie tego systemu do wymiany handlowej i biznesowej między państwami członkowskimi EAEU może pomóc w rozwoju i rozszerzeniu wymiany handlowej również między państwami członkowskimi. ”

Podczas niedawnej wizyty prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego i jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina podkreślono wzmocnienie relacji bankowych między tymi dwoma krajami.

Gubernator CBI wskazał na stopniowy spadek dolara amerykańskiego w światowych powiązaniach gospodarczych ze względu na politykę USA i podkreślił, że Iran i Rosja będą prowadzić działalność w oparciu o waluty krajowe.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama