Obniżka VAT na fotowoltaikę z 23 do 8%

Reklama

czw., 09/12/2019 - 17:47 -- zzz

Sejm przyjął poprawki do projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, dzięki której podatek VAT zostanie obniżony z 23% do 8% na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym.

 

Dotychczas 8% stawka dotyczyła tylko osób montujących panele na dachach własnych domów. Inne instalacje prosumenckie obłożone były większym podatkiem. Propozycję zrównania zaproponował PSL jeszcze przed rokiem. PiS wtedy się nie przychyliło do zmian. Później obniżkę chciała wprowadzić Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz. Zabrakło jednak czasu oraz akceptacji Ministerstwa Finansów.

Wczoraj sejm jednak uchwalił poprawkę w procedowanej nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Zmieniono definicję budownictwa objętego programem mieszkaniowym. Nowe brzmienie otrzymuje  art. 41 ust. 12a:

„Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich część (…) a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (z późniejszymi zmianami), funkcjonalnie z nimi związaną”.

Autorzy poprawki dodają uzasadnienie: „rozpowszechnienie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, czyli instalacji o maksymalnej mocy do 50 kW, wykorzystywanych przez gospodarstwo domowe, małe przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnicze do produkcji energii na własny użytek, jest jednym z kluczowych elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza, a także sposobem na dostarczenie Polakom czystej i taniej energii”. 

Jak zauważył Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego pochodzą dofinansowania z programu “Mój Prąd”, ta poprawka oznacza, że właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 będą mogli wykonać instalację fotowoltaiczną z podatkiem VAT w wysokości 8%, jeśli tylko będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami.

Nowela może zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw, zmiany wejdą w życie po 2 tygodniach.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

swiatoze

Polub Plportal.pl:

Reklama