Wojciech Cejrowski: "Lasy amazońskie są NIE-palne"

Reklama

sob., 08/24/2019 - 19:31 -- zzz

Doświadczony podróżnik Wojciech Cejrowski, stwierdził w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych, że coś dziwnego się stało w Amazonii i nie wie, co może być przyczyną pożaru, bo "lasy amazońskie są NIE-palne".

 

„Lasy amazońskie są NIE-palne. Aby sobie wypalić małe pole trzeba się BARDZO napracować. Najpierw trzeba zwalić wszystkie duże drzewa, potem wykarczować resztę i palić kawałkami. Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać. Amazońskie drewno, nawet suche, palić się nie chce. Dlatego Indianie na rozpałkę lubią stosować nasze plastikowe butelki. Stare butelki i zapalniczka zastępują dzisiaj dawniejsze koraliki przywożone na wymianę. Powód? Rozpalanie ognia” – napisał Cejrowski.

 

Przypomniał on, jak w jednym z odcinków „Boso” pokazywał Indiankę, która wraz z mężem idzie na polowanie. Jej rola to nieść żywy płomień. Idzie za mężem i w małej tykwie, lub skorupie starego glinianego garnka, niesie płomyk, o który stale dba. Czemu? Bo gdyby zgasł, to w Amazonii nie ma jak rozpalić ognia.

„Jak w tej sytuacji oceniać pożary lasów amazońskich? Nie wiem. Widziałem zdjęcia i filmy, ale… widziałem też na WŁASNE oczy, na żywo, że Amazonia jest niepalna. Jej niepalność znam z OSOBISTEGO doświadczenia liczącego trzydzieści lat. Więc? Nie dowierzam. Nie chce mi się wierzyć w te pożary. A jednocześnie głupio mi to mówić w sytuacji, gdy widzę filmy. Ha! A może ktoś podpalił ropę? Nie wiem. Szukam odpowiedzi i mi się rachunki nie zgadzają. Ot co. Sam z siebie amazoński las palić się nie chce. Gdyby mi ktoś postawił zadanie podpalenia dużej połaci lasu w Amazonii, to bym go poprosił o napalm, lub dynamit do wysadzenia ropociągu” – podsumował znany podróżnik.

 

The Wojciech Cejrowski DLA ZUCHWAŁYCH@TheCejrowski

#Cejrowski o pożarach w #Amazonia
"W sprawie pożarów w Amazonii nie wiem co powiedzieć. Musiałbym pojechać na miejsce, zobaczyć i dopiero wtedy ocenić i… uwierzyć. (...)"
CAŁA WYPOWIEDŹ: https://cejrowski.com/dziennik-pokladowy/podrozniczy/2019/08/24/pozary-w...…#AmazonFires

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama