TOPR: Kilka zgonów w różnych miejscach Tatr

Reklama

czw., 08/22/2019 - 16:12 -- koscielniakk

"Kilkanaście osób zostało rażonych w czwartek przez piorun w okolicy Giewontu. Odnotowano też kilka zgonów w różnych miejscach Tatr" - informuje naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jan Krzyszto

"Kilkanaście osób rażonych piorunem w okolicy Giewontu. Mamy bardzo ciężką sytuację. Odnotowano też kilka zgonów w różnych miejscach" - przekazuje naczelnik TOPR-u.

Jak podaje RMF FM, nie żyją trzy osoby, w tym 13-letni chłopiec. Informację o liczbie ofiar śmiertelnych potwierdza wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Giewont: Piorun uderzył w turystów

- Około godziny 13:15 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w rejonie masywu Giewontu doszło do bardzo intensywnego wyładowania atmosferycznego. Wiemy, że w tym rejonie znajdowało się około 20 turystów - mówi rzecznik policji w Zakopanem Roman Wieczorek.

W akcji biorą udział dwa śmigłowce LPR i śmigłowiec ratowniczy Sokół z TOPR-u.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", podczas krótkiej, ale gwałtownej burzy doszło do "masowego porażenia".

Wśród poszkodowany jest dziecko, które reanimują ratownicy - informuje "Tygodnik Podhalański". 

W akcji ratunkowej bierze udział "Sokół". Śmigłowiec wykonuje lot za lotem. 

Ratownicy górscy próbują pieszo dotrzeć w rejon Giewontu. Na miejsce nie można wysłać śmigłowca ratowniczego, ponieważ nie lata on podczas burzy - czytamy z kolei w "Gazecie Krakowskiej". 

"Cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego biorą udział w akcji ratunkowej w Tatrach, gdzie piorun śmiertelnie raził kilka osób, a kilkanaście zostało rannych. Pierwszy śmigłowiec z bazy LPR w Krakowie wylądował na Polanie Kondratowej położonej pod Giewontem" - mówi zastępca rzecznika prasowego LPR Kinga Czerwińska.

Do Zakopanego dotarły cztery śmigłowce LPR, które transportują rannych do szpitali. Cały czas na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu z gór na pokładzie śmigłowca TOPR trafiają ranni, skąd dalej są przewożeni karetkami do tutejszego szpitala, bądź trafiają na pokład śmigłowców LPR i dalej są transportowani do innych szpitali.

 

Tragiczne skutki burz

Jak informuje TOPR, w wyniku burz, które przeszły w czwartek nad Tatrami, zginęło kilka osób. Kilkunastu turystów jest rannych.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenia o rażonych piorunem na Hali Kondratowej. W Kościelisku na Blachówce piorun uderzył w drzewo - dowiedział się "Tygodnik Podhalański".

Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne. Przebywanie na szczycie podczas burzy jest niebezpieczne, podobnie jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze.

O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM.

Autor: 
---------------
Źródło: 

PAP/Interia

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama