Nie żyje Richard Williams, animator i twórca królika Rogera

Reklama

wt., 08/20/2019 - 09:51 -- izabela.szkatula

Kanadyjski filmowiec zmarł na raka w wieku 86 lat. Zdobywca dwóch Oscarów i nagrody Bafta, zrewolucjonizował świat kreskówek.

Richard Williams, współreżyser komedii kryminalnej Kto wrobił królika Rogera? zmarł w piątek w Bristolu. Filmowiec urodził się 19 marca 1933 roku w Toronto, po czym w latach 50 przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby założyć swoja firmę animacyjną. Z filmem w reżyserii Roberta Zemeckisa zrewolucjonizował świat kreskówek. 
Dla komedii z 1988 roku stworzył postacie Rogera i Jessiki Rabbit, dwóch z trzech głównych bohaterów tej historii. Wraz z Zemeckisem stworzył świat, w którym współistnieją istoty bajkowe oraz ludzkie. Ten prawdziwy techniczny wyczyn został nagrodzony w 1989 roku dwoma Oscarami oraz statuetka Bafta za najlepsze efekty wizualne.
Jego filmografia obejmuje również film animowany, niefortunny Złodziej z Bagdadu, zrealizowany między rokiem 1960 a 1995. Na drodze realizacji trwającej aż 35 lat stało bowiem wiele przeszkód. 
Kanadyjczyk zajmował się także animacją Różowej Pantery w filmie Różowa Pantera kontratakuje z roku 1977.
Przykład do naśladowania 
Ostatnie lata życia Richard Williams poświęcił na przekazywanie swojej wiedzy; prowadził między innymi kursy animacji dla studentów. Kanadyjczyk wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie był członkiem jury filmów fabularnych w 2008 roku, zanim został sponsorem MIFA Campus (Marché international du film d’animation), w zeszłym roku.
„Był prawdziwym źródłem inspiracji dla każdego, kto go spotkał. Niezwykle wielkoduszna i ciepła osoba, która naprawdę chciała uczyć jak poznawać świat ”, powiedziała jego córka, Natasha Sutton William w wywiadzie dla BBC.

Autor: 
Le figaro.fr/Tłum: Patrycja Puszkar
Źródło: 

lefigaro.fr

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama