W wieku 57 lat skupia się na dwustronnej przeprawie przez kanał La Manche .

Reklama

pt., 08/16/2019 - 15:46 -- koscielniakk

Nino Fraguela będzie próbował przepłynąć tam i z powrotem dystans między Anglią a Francją. To pragnienie zawsze kiełkowało w sercu Franko-Kubańczyka

Tym razem morze go nie chciało. Za dużo wiatru, za dużo prądu i za dużo kandydatów jednocześnie. Na plaży w Dover, na południu Anglii, Nino Fraguela patrzy na horyzont, wyobrażając sobie francuskie wybrzeże gdzieś w odległości 35 km.

Pierwotnie zaplanowany na 22 lipca, próba przeprawy kanału w dwie strony została przełożona na 15 września: „Będę miał okno startowe na tydzień, mówi 57 letni Franko-Kubańczyk. Z tym, ze kanału la Manche nigdy nie można być pewnym ”

Podczas gdy Franky Zapata zyskał podziw dzięki swojemu flyboardingowi , Nino Fraguela od miesięcy przygotowuje inne wyzwanie. Tutaj nie chodzi o pokonanie czasu, tylko o chęć pokonania jednego z czterech elementów: „Moim wyzwaniem jest przetrwanie w wodzie przez co najmniej 24 godziny”, uśmiecha się trener sportowy z siedzibą w Melun (Seine-et-Marne). Największym ograniczeniem jest temperatura, między czerwcem a wrześniem, wynosi ona między 15 a 17 °. Na początku jest to szok, potem ciało przyzwyczaja się, lecz z tym wiąże się najwięcej porażek. Musisz wiedzieć, jak radzić sobie z hipotermią. Dostosował swoją dietę do przyjmowania 12 kg tłuszczu.

Urodzony w Hawanie w 1962 r., kilka miesięcy po historii Zatoki Świń, mały Nino jest dzieckiem rewolucji. Jego rodzice wojskowi podążali za Fidelem Castro trzy lata wcześniej: „Dorastałem w systemie totalitarnym. W wieku 17 lat zdajemy sobie sprawę, że to nie to. Tak więc szukamy czegoś innego. Na wyspie niedaleko Kuby od pierwszego wejrzenia zakochuje się we Francuzce . Ona tęskni za domem, więc on decyduje wyjechać z nią. Pobierają się w 1990 roku i mają dwie córki.

77 szwów po wypadku na rowerze

Jako dziecko Nino nurkuje, a jako osoba dorosła jest częścią narodowej drużyny piłki wodnej . Jednak dopiero w wieku 45 lat zaczyna triathlon. Wraz z weteranami drużyny francuskiej bierze udział w Mistrzostwach Europy i Świata.

Jednak od dwudziestu lat ma obsesje na punkcie: przekroczenia kanału La Manche, „Everestu pływania”. Zapisał się na Enduroman 2018, triathlon łączący Londyn z Paryżem. W programie 144 km wyścigu kanałem La Manche i 290-kilometrów jazdy rowerem. Zdobył to w w 92:40, stając się najbardziej udanym wiekowym finiszowcem. Nino spełnił swoje marzenie, a zwłaszcza nauczył się czegoś.

Wkrótce planuje zacząć od nowa, z jednym szczegółem: „Chodziło o to, aby zrobić to bez kombinezonu z neoprenu, w stylu Matthewa Webba. Tylko w stroju i okularach."

Wydarzenie zmieni sytuację. W październiku, podczas treningu rowerowego zderza się i ląduje w szpitalu. Wychodzi z tego z urażoną szczęką, wybitymi rękami, przechodzi 3 operacje i ma założone 77 szwy. „Lekarz powiedział mi, że sport na wysokim obrotach się skończył. Dwa dni później wróciłem na miejsce i postanowiłem nie rezygnować z przepłynięcia, ale odbywając podróż w obie strony. Żadnemu francuzowi się to nie udało. "

Każdego tygodnia pływa od 20 do 40 km (80% w środowisku naturalnym) i trenuje przez 3 godziny kulturystykę: „Jestem gotowy, nawet płynąć w nocy.  kanał La Manche dał mi nauczkę, jeśli chodzi o trudne miejsca, wiem też jak się odżywiać. Nie wiadomo czy moje ciało to zniesie? Nie boję się śmierci, bycie wierzącym bardzo mi pomaga. To spadek po moich dziadkach, z którymi jako dziecko modliłem się w tajemnicy przed rodzicami. Potem miałem szczęście przeżyć mój wypadek. Dla mnie to było jak odrodzenie, teraz jestem bardzo odporny na ból. Jeśli przegram, to nie będzie porażka. Jeśli mi się uda, na pewno będzie coś nowego. Robię to, aby być wolnym, nie dla sławy zwłaszcza nie w moim wieku. "

 

Kanał La Manche, teatr wyzwań od 150 lat

Kanał został wielokrotnie przekroczony na wiele sposobów, oprócz łodzi: balonem (1785), samolotem (Louis Blériot, 1909), kajakiem (1986), a nawet gondolą (2001)! Nie wspominając o Frankim Zapacie i jego flyboardzie. Pierwszy, który przepłynął z Anglii do Francji, jest kapitan, Matthew Webb, 25 sierpnia 1875 r.

Od tego czasu kanał został przekroczony 3951 razy, w tym jednej trzeciej przez Anglików i tylko przez trzydziestu Francuzów. Pokonanie kanału w dwie strony zakończyło się sukcesem u 26 pływaków. Ciekawostka: przeprawa odbywa się z Anglii do Francji, która nie pozwala przebywać na swoim terytorium więcej niż 10 minut! Czasu starczy najwyżej na zrobienie sobie zdjęcia.

Każdego roku około 300 kandydatów próbują samodzielnie przeprawić się przez La Manche, udaje się to jedynie 30-40. Dziesięciu zgięło. Rekord (6:55) należy do Australijczyka Trenta Grimsey’a.  Thomas Gregory miał zaledwie 11 lat i 336 dni, kiedy odniósł sukces w 1988 roku. Wreszcie Alison Streeter (GB) przeprawiał się aż43 razy!

Autor: 
Christophe Lacaze-Eslous/Tłum: Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

leparisien.fr

Polub Plportal.pl:

Reklama