Boeing zbankrutuje? 5,6 mld USD strat, a to nie koniec…

Reklama

ndz., 07/21/2019 - 07:55 -- zzz

Miał być hitem, ale wszystko wskazuje na to, że będzie klęską. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem firmy Boeing, amerykański koncern odnotuje 5,6 mld USD strat z tytułu uziemienia Boeingów 737 MAX.

 

Gigantyczna kwota, o jakiej poinformował Boeing, dotyczy wyłącznie drugiego kwartału 2019 i uwzględnia jedynie wypłacenie odszkodowań liniom lotniczym, które ucierpiały na uziemieniu MAX-ów.

Co ważne, linia uwzględniła stratę w bilansie jednego kwartału, ale wyraziła też nadzieję, że ich wypłaty uda się rozłożyć na wiele lat i będą rozliczane z przewoźnikami w różnej formie.

Do tego dochodzą też inne problemy. Koncern poinformował, że z powodu kłopotów z MAX-ami, znacząco spadła wydajność produkcji. A ponieważ ta trwa dłużej niż przewidywano, koszty produkcji wzrosły aż o 1,7 mld USD. Nie ma więc wątpliwości, że odbije się to też na rentowności całego projektu.

 

– Podejmujemy odpowiednie kroki w celu zarządzania naszą płynnością finansową w najlepszy możliwy sposób. Pracujemy nad wyzwaniami, jakie przed nami stoją – dodał Greg Smith, dyrektor finansowy Boeinga.

Poza tymi wszystkimi konsekwencjami finansowymi, Boeing musi jeszcze liczyć się z wypłaceniem odszkodowań rodzinom ofiar dwóch katastrof, do których doszło w październiku 2018 i marcu 2019. Łącznie zginęło w nich 346 osób, a wstępną kwotę wypłaty oszacowano na 100 mln.

Nic więc dziwnego, że Boeingowi zależy na jak najszybszym przywróceniu MAX-ów do pracy i uzyskaniu zgody od Federalnej Administracji Lotnictwa. W tej chwili mówi się, że może to nastąpić w czwartym kwartale tego roku.

– Koncentrujemy się na bezpiecznym przywróceniu 737 MAX do eksploatacji. To ważny moment dla Boeinga. Nic nie jest dla nas ważniejsze niż bezpieczeństwo pasażerów – powiedział Dennis Muilenburg, dyrektor generalny koncernu.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

fly4free.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama