Antologia „Doktora Who” pominięta z powodu uwag pisarza dotyczących płci transseksulnej

Reklama

pon., 06/17/2019 - 13:23 -- koscielniakk

BBC Books nie będzie drukować historii Garetha Robertsa, który pisał dla tej postaci wcześniej w ksiąkach i telewizji, z powodu obraźliwego języka w tweetach.

Pisarz „Doctora Who”, Gareth Roberts, został usunięty z nowej antologii opowiadań opartych na programie telewizyjnym, nad tym, co wydawca BBC Books określił jako „obraźliwy język o społeczności transpłciowej” w mediach społecznościowych.

Roberts, który w przeszłości napisał oba odcinki i książki „Doctor Who TV”, ujawnił sam we wtorek w długim poście na Medium. Powiedział, że zlecono mu napisanie tej historii i złożył ją. Kiedy wiadomość o jego wkładzie wyciekła online, „część” fandomu „Doktora Who”, „wzburzyła” jego usunięcie, a inni współpracownicy zagrozili wycofaniem się, gdyby był w to zamieszany.

„Książki BBC natychmiast złożyły się na te żądania i zostałem poinformowana, że chociaż otrzymam zapłatę, moja historia nie zostanie opublikowana, jak sądzono - moim zdaniem błędnie - że potencjalny bojkot uczyni książkę „ ekonomicznie nieopłacalną ”, napisał Roberts.

Homoseksualny autor powiedział, że protesty sprowadzały się do dwóch tweetów o społeczności transpłciowej, które określił jako „wesołą wulgarność”. W 2017 roku napisał: „Uwielbiam to, jak trannies wybierają takie nazwiska, jak Munroe, Paris i Chelsea. To nigdy nie jest Julie czy Bev? ”, dodając:„ To prawie jak nieświadomy pomysł gayboya na czarującą kobietę. Ale oczywiście tak nie jest ”.

„Doctor Who: The Target Storybook” ma ukazać się w październiku z wydawnictwa Ebury Publishing BBC Books, z udziałem autorów takich jak Jenny T Colgan, Susie Day, Terrance Dicks i Matthew Sweet. Ebury potwierdził w środę, że nie będzie już zawierać pracy Roberta.

Rzeczniczka dodała: „Komentarze autora na temat mediów społecznościowych z użyciem obraźliwego języka o społeczności transpłciowej spowodowały zdenerwowanie fanów Doctor Who i kolidują z naszymi wartościami jako wydawcy”.

Decyzja wywołała burzę na Twitterze, a Roberts był wspierany przez nazwiska, w tym Julie Bindel i Toby Young. Susie Day przyznała, że była jednym z autorów antologii, którzy protestowali przeciwko włączeniu Robertsa, mówiąc, że „bycie zaangażowanym wydawało się milczącym poparciem jego poglądów”.

„Podniosłam swoje obawy i powiedziałam, że jeśli był w środku, to ja byłam na zewnątrz” - napisała. „BBC Books podjęły decyzję. Jestem wdzięczna, że skorzystali z okazji, by pokazać, że transfobiczne poglądy nie mają miejsca w Whoniverse, zarówno w opowiadaniach, jak i poza nimi. ”Bethany Black, pierwsza aktorka transowa w Doctor Who, również pochwaliła tę decyzję.

W swoim poście na Medium Roberts powiedział, że nie wierzy w tożsamość płciową, dodając: „Osoba nie może zmienić swojej płci biologicznej. Nie wierzę, że ktokolwiek rodzi się w niewłaściwym ciele.”

„Jak każda inna rozsądna osoba, potępiam wszelką przemoc, zastraszanie lub dyskryminację jakiejkolwiek osoby za jej przekonania lub za to, jak się prezentują, a nawet z jakiegokolwiek innego powodu” - napisał Roberts. „Odkrywam stereotypy o ograniczonej płci kulturowej tak długo, jak pamiętam. Uważam je za bardzo często szkodliwe i ograniczające, zwłaszcza dla dziewcząt i kobiet. Kultura, którą najbardziej lubię i artyści, których najbardziej lubię, to ludzie, którzy śmieją się, naginają i bawią się tymi rolami. ”

Skończył, pytając, czy BBC Books planuje napisać pismo od autorów, w tym Julie Burchill, Grahama Linehana, Martiny Navratilovej i Germaine Greer, którzy również krytykują społeczność transpłciową za ich poglądy.

Autor: 
Aleksandra Iciek
Źródło: 

The Guardian

Polub Plportal.pl:

Reklama