Izrael otrzyma rękopisy od przyjaciela Franza Kafki - Maxa Broda

Reklama

ndz., 06/16/2019 - 22:08 -- koscielniakk

Był bliskim przyjacielem Franza Kafki. Teraz manuskrypty przechowywane przez Maxa Broda otrzyma Biblioteka Narodowa w Izraelu.

21 maja w Berlinie przekazano izraelskiej Bibliotece Narodowej około 5000 stron z pisemnego majątku przyjaciela Kafki - Maxa Broda (1884-1968). Dokumenty zostały skradzione w Tel Awiwie i skonfiskowane w 2013 roku w Niemczech, ponieważ podejrzewano, że są to towary paserskie.

W ambasadzie Izraela Peter Henzler, wiceprezes Federalnego Biura Policji Kryminalnej, przekazał przechowywane w kartonach rękopisy przewodniczącemu rady dyrektorów biblioteki, Davidowi Blumenbergowi.

Zwrot skradzionych dokumentów to „akt historycznej sprawiedliwości” - powiedział ambasador Izraela - Jeremy Issacharoff. Pośród dokumentów znajdziemy również pocztówkę Franza Kafki (1883-1924) wysłaną do Broda. Rękopisy zostały prawdopodobnie skradzione z mieszkania sekretarki Broda, Esther Hoffe, w Tel Awiwie. Próbowano je sprzedać między innymi Niemieckiemu Archiwum Literatury w Marbach. Sąd orzekł, że manuskrypty stanowią część majątku Broda, który przechowywany jest w Izraelskiej Bibliotece Narodowej w Jerozolimie.

Rękopisy, w tym niepublikowane fragmenty z dziennika Broda i jego wczesna korespondencja z żoną, mogą zawierać dodatkowe informację o życiu Franza Kafki. - powiedział Stefan Litt, archiwista Biblioteki Narodowej.

Brod, bliski przyjaciel Kafki i najważniejszy mecenas autora dzieł stulecia, „Procesu” i „Przemiany”, zarządził, że po jego śmierci wszystkie rękopisy, w tym te sporządzone przez Kafkę, powinny zostać przekazane jego sekretarce, Esther Hoffe. Po jej śmierci w 2007 r. spuścizną zajęła się jej córka, Eva.

Części dziedzictwa Kafki, w tym rękopis powieści „Proces”, trafiły do ​​domów aukcyjnych i zostały sprzedane za rekordowe sumy. Oryginał „Procesu” jest przechowywany w Archiwum Literatury w Marbach. W 2016 r. Sąd Najwyższy Izraela orzekł, że cały majątek Broda należy do Biblioteki Narodowej. Niedawno sąd w Szwajcarii zdecydował, że dalsza część majątku, która znajduje się w sejfach bankowych w Zurychu, również musi zostać przekazana Izraelowi.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Paczka
Źródło: 

Schweriner Volkszeitung

Polub Plportal.pl:

Reklama