Licencja firmy Huawei przedłużona!

Reklama

pt., 05/24/2019 - 17:08 -- koscielniakk

Zakaz handlu odroczony o 90 dni. Kongres Stanów Zjednoczonych podkreśla: „To nie oznacza złagodzenia restrykcji!”

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił w poniedziałek (20 maja), że zakaz współpracy pomiędzy chińską korporacją Huawei a amerykańskimi firmami zostaje zawieszony do 19 sierpnia. Według rządu Stanów Zjednoczonych, to opóźnienie (90 dni) ma na celu zredukowanie negatywnego wpływu na istniejących klientów firmy Huawei. Mimo to, Huawei wciąż nie będzie mógł zakupić części wyprodukowanych w amerykańskich fabrykach, przeprowadzać działań związanych z działem badawczo-rozwojowym oraz wprowadzać nowych produktów. W odpowiedzi, senator Chuck. Schumer (członek partii Demokratycznej, ze stanu Nowy Jork), ogłosił we wtorek, że decyzja o zawieszeniu wdrożenia rozporządzenia Departamentu Handlu nie oznacza, jakoby rząd Stanów Zjednoczonych łagodził przez to restrykcję nałożone na firmę Huawei. Senatorzy reprezentujący obie partie stwierdzili również, że jeśli nawet amerykańskie firmy miałyby zapłacić za to wysoką cenę, priorytetem pozostaje ochrona narodowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

„Mam nadzieję, że to nie jest tylko preludium. To, co zrobiliśmy w kwestii ZTE (chińskiej firmie telekomunikacyjnej), na początku również wydawało się bardzo trudne. Odpowiedni nacisk z naszej strony pozwolił jednak na osiągnięcie kompromisu” wygłosił w przemowie Schumer, tuż po zakończeniu wtorkowego spotkania.

Tydzień temu, prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące firmom kontrolowanym przez „zagranicznych rywali” udziału w sieci komunikacyjnej Stanów Zjednoczonych; następnie Departament Handlu Stanów Zjednoczonych jednoznacznie uwzględnił na tej liście firmę Huawei, pozbawiając ją tym sposobem technologicznych zasobów.

Nieuzasadnione (według chińskiego rządu) uderzenie w firmę Huawei zdobyło jednomyślne uznanie ze strony Kongresu. Lider Partii Demokratycznej, Schumer, pochwalił reakcję Białego Domu.

Oświadczył: „Administracja Stanów Zjednoczonych podjęła akcję mająca na celu powstrzymanie pozyskiwania telekomunikacyjnych urządzeń przez firmy kontrolowane oraz wspomagane przez rząd Chin. Całkowicie popieram tę inicjatywę. Jest to związane z obroną dobra narodowego; urzędnicy wymiaru sprawiedliwości oraz wywiadu publicznie zeznali, że firma Huawei oraz inne chińskie firmy telekomunikacyjne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego naszego kraju. Ich technologia umożliwia Chinom inwigilację Amerykanów, kradzież danych,a także działania szpiegowskie.”

Potwierdził również, że amerykańskie społeczeństwo osiągnęło konsensus w tej sprawie: „Niezależnie, czy w kwestii biznesowej, czy pracowniczej - Amerykanie, Demokraci, Republikanie, wszyscy są zgodni co do tego, że Chiny stały się symbolem „taniości” Stanów Zjednoczonych.”

Głównym celem amerykańskiego rząd jest rozwiązanie kwestii firmy Huawei, jednak w rzeczywistości ma to także ogromny wpływ na amerykańskich dostawców. W 2018 Huawei zakupił części oraz komponenty o wartości 70 miliardów dolarów; zakupione przez Chińczyków amerykańskie części stanowiły wartość 11 miliardów.

Według Bloomberg News, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadom, które dostarczały różnych komponentów firmie Huawei, zawiesiły dostawy produktów Huaweia operujące siecią 5G.

To ogłoszenie doprowadziło do spadku kursu akcji amerykańskich dostawców technologii. Niemal dwie trzecie dochodu firmy Qualcomm pochodzi z Chin; w poniedziałek w obrocie pozagiełdowym ceny ich akcji spadły o 3%. Akcje zajmującej się tworzeniem mikroprocesorów firma Micron Technology, której dochód pochodzący z Chin wynosi 66,3%, zaliczyła spadek cen akcji o 2,66%.

Senator Chris Van Hollen (członek Partii Demokratycznej, ze stanu Maryland), poinformował nas, że wciąż nie otrzymał odpowiedzi od amerykańskich vendorów.

„Osobiście nie słyszałem żadnych przejawów zaniepokojenia ze strony dostawców, ale zakładam, że jakieś z pewnością istnieją. Widzę je również na podstawie raportu. Jednak uważam także, że firmy zgodzą się na podjęte kroki. W obecnej sytuacji, najistotniejszym priorytetem jest ochrona bezpieczeństwa narodowego.

Senator Marco Rubio (członek parti Republikańskiej, ze stanu Floryda), w wywiadzie oświadczył, że nie martwi go, jaki wpływ na Amerykanów może mieć wprowadzony zakaz.

 

Autor: 
Li Yihua/Tłum. Róża Korzeniewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama