ZWARCIE PRZYCZYNĄ POŻARU KATEDRY NOTRE DAME?

Reklama

czw., 04/18/2019 - 23:08 -- zzz

Śledczy badający sprawę pożaru paryskiej katedry Notre Dame sądzą, że przyczyną tragedii prawdopodobnie było zwarcie elektryczne - powiedział w czwartek chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji, cytowany przez Associated Press.

Rozmówca agencji dodał, że na razie śledczy ze względów bezpieczeństwa nie pozwolili na rozpoczęcie prac w katedrze i przeszukiwanie gruzu.

Po wybuchu pożaru w poniedziałek informowano, że doszło do niego najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Ogień zniszczył katedrę, doprowadzając m.in. do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron liczy, że obudowę Notre Dame uda się zakończyć w ciągu pięciu lat; w 2024 roku w Paryżu mają się odbyć letnie igrzyska olimpijskie. Wielu ekspertów uważa jednak, że to zbyt mało czasu na tak duże prace.

Przypomnijmy:

Od początku lutego 2019 roku katedra Notre-Dame jest już 11 kościołem mającym pożar... a mówimy tu tylko o pożarach w samej Francji! [płonął także Saint-Sulpice - drugi kościół co do wielkości w Paryżu (po Notre-Dame)].

17 marca tego roku spłonął drugi co do wielkości (po Notre Dame) kościół Paryża - Saint Sulpice. Teraz zapaliło się Notre Dame.

Można przeczytać na temat Saint Sulpice:

"Śledztwo w sprawie pożaru drugiego pod względem wielkości kościoła w Paryżu (...) skłania się ku teorii o celowym podpaleniu". 

Byłby to kolejny akt ataków na obiekty Kościoła katolickiego we Francji, które przybrały na sile zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Policja uważa, że to celowe podpalenie i nie wyklucza żadnej teorii.

Szef partii Republikanie Laurent Wauquiez napisał, że „kolejny akt antychrześcijański jest nie do zaakceptowania” i zwrócił uwagę na lekceważenie takich profanacji w mediach. Przypomniał, że tylko w samym styczniu zbezczeszczono we Francji 66 kościołów. "

Według raportu francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2018 roku dokonano 872 akty profanacji kościołów. Rok wcześniej było ich 978.

Dziennik „Le Figaro” ujawnił, że Centralna Służba Kryminalna żandarmerii (SCRC) doliczyła się w ub. roku 129 włamań do kościołów połączonych z kradzieżą oraz 877 przypadków różnego typu niszczenia mienia. Duża część skradzionych przedmiotów sakralnych to zabytki.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama