Pożar Notre Dame. Pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry

Reklama

wt., 04/16/2019 - 10:16 -- koscielniakk

Wielki pożar Notre Dame. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza strawionej przez ogień katedry. Pożar najważniejszej świątyni Paryża wybuchł wczoraj przed godz. 19. Jak poinformowała straż pożarna, udało się uratować konstrukcję budynku i dwie wieże. Zniszczony został dach katedry Notre Dame i sygnaturka (iglica). Ogień udało się ugasić przed godz. 4 nad ranem.

Pożar świątyni wybuchł przed godz. 19. Jak poinformowała prokuratura, wszczęto śledztwo ws. nieumyślnego podpalenia. W katedrze Notre Dame trwały prace renowacyjne - pojawiają się spekulacje, że to podczas nich mogło dojść do zaprószenia ognia.

Spłonął dach katedry Notre Dame. Runęła również sygnaturka, która się na nim znajdowała. Jak poinformował rzecznik paryskiej straży pożarnej, na szczęście udało się uratować strukturę i fasadę katedry, a także dwie charakterystyczne wieże.

We wnętrzu katedry znajdowały się bezcenne zabytki i relikwie. Straż pożarna informowała, że część udało się ewakuować. Według informacji podanych przez księdza, który posługuje w katedrze, uratowano m.in. koronę cierniową Jezusa. Nie ma jeszcze informacji co do skali zniszczeń.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana. Poinformował, że uruchomiony zostanie specjalny fundusz, na który będzie można wpłacać datki na ten cel.

Jak podano, w akcji ucierpiał jeden ze strażaków. Nie można było zastosować zrzutów wody z helikopterów, bo, jak podawały służby, mogłoby to doprowadzić do zniszczenia konstrukcji budynku.

Z całego świata płyną zapewnienia o solidarności z Francuzami. Zapewnili o niej zarówno premier Morawiecki, jak i prezydent Andrzej Duda.

"U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Autor: 
----------------
Źródło: 

Onet

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama